Agnieszka Grzeszczuk

Stypendium im. Fritza Sterna 2017

Utworzona przez byłego kanclerza Helmuta Schmidta Niemiecka Fundacja Narodowa ustanawia na wniosek laureata swej nagrody, historyka, prof. Fritza Sterna stypendia dla młodych naukowców. Rozpatrywaniem wniosków i przyznawaniem stypendiów zajmie się Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z wydziałem kulturoznawstwa Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie n. Odra. Stypendia (w założeniu krótkoterminowe) przeznaczone są dla młodych badaczy z Polski i Niemiec, specjalizujących sie w historii i kulturoznawstwie. W 2017 roku planujemy przyznać 8 stypendiów.

Gremium przyznające stypendia zwróci szczególna uwagę z jednej strony na badania polskich historyków i kulturoznawców dotyczące historii Niemiec i kultury w kontekście europejskim oraz stosunków miedzy Niemcami i ich sąsiadami. Z drugiej strony mają być wspierane badania młodych niemieckich naukowców na temat historii Wrocławia i Śląska na tle przemian europejskich. Stypendia im. Fritza Sterna będą kierowane zwłaszcza do tych badaczy, którzy projekty naukowe, rozwijane na macierzystych uniwersytetach w Polsce i w Niemczech, chcą realizować we Wrocławiu, Frankfurcie n. Odrą i Berlinie we współpracy z tamtejszymi naukowcami.

Termin składania wniosków: 31.12.2017 r.

Więcej informacji w zakładce Stypendia

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta zaprasza na spotkanie autorskie z Kristiną Meyer, która opowie o swojej książce "Die SPD und die NS-Vergangenheit 1945-1990". Spotkanie odbędzie się w CSNE w sali nr 13 o godz. 17:00 i będzie prowadzone w języku niemieckim. Poprowadzi je Dyrektor CSNE prof. Krzysztof Ruchniewicz.

Spotkanie autorskie Meyer 2017

ZAPRASZAMY!

poniedziałek, 27 listopada 2017 22:38

Otwarcie III Zjazdu Niemcoznawców

Otwarcie ZJAZD baner

czwartek 30.11.2017 rozpocznie się we Wrocławiu III Zjazd Niemcoznawców. Zapraszamy uczestników Zjazdu oraz wszystkich zainteresowanych na uroczyste otwarcie, które rozpocznie się ogodz. 17:00 w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uczestników Zjazdu powitają prof. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Rolf Wilhelm Nikel, ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, dr Klaudia Knabel, dyrektor przedstawicielstwa DAAD w Warszawie oraz ks. bp Ryszard Bogusz, diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Wykład inauguracyjny pt. „Dominująca, niewidzialna. Pięć wieków Reformacji w krajobrazie kulturowym Śląska” wygłosi prof. Przemysław Wiszewski, Instytut Historyczny UWr.

Następnie zapraszamy na dyskusję "Europejskie wybory" w której wezmą udział prof. Robert Grzeszczak z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Wojciech Kunicki z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych w Warszawie oraz red. Andrzej Stach, dziennikarz z Berlina. Dyskusję poprowadzi prof. Ireneusz Paweł Karolewski

Zapraszamy!

Otwarcie ZJAZD plakat A3

poniedziałek, 23 października 2017 10:53

CSNE zostało członkiem BEAR

512px-Flag of Europe.svg

CSNE jest członkiem sieci badawczej Jean Monnet Research Network "Between the EU and Russia: Domains of Diversity and Contestation" (BEAR). Sieć badawcza otrzymała dofinansowanie Komisji Europejskiej na wymianę badawczą i dydaktyczną w wys. 300.000 EUR. BEAR składa się z 25 badaczy, na 11 uniwersytetach w 6 krajach, m.in., McGill University w Kanadzie, University of Glasgow w Szkocji, Tufts University w USA, King’s College London w Anglii czy Tartu University w Estonii.

Tematem badań jest rola i znaczenie regionalnych grup mniejszościowych na wschodnim pograniczu UE, przede wszystkim w kontekście konkurencji geopolitycznej między UE a Federacją Rosyjską. Inicjatorem ze strony CNSE oraz koordynatorem wrocławskiej części projektu jest prof. Ireneusz P. Karolewski.

zjazd III logo 300dpi

Zainteresowanych udziałem w III Zjeździe Niemcoznawców informujemy, że termin nadsyłania zgłoszeń został przedłużony do 5 listopada 2017 r. W celu zgłoszenia udziału należy wypełnić załączony FORMULARZ i przesłać go na adres:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Zapisać można się do proponowanych sekcji tematycznych. Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w Zjeździe bez wygłoszenia referatu.

Interdyscyplinarne sekcje tematyczne:

• Kościoły, opozycja, prawa człowieka
  • Tożsamości zbiorowe we współczesnych Niemczech
  • Dziedzictwo reformacji
  • Niemcy w dzisiejszej Europie
  • Religia, ekonomia i społeczeństwo
  • Migracje, granice i narracje
  • Forum Młodych Badaczy
  • Forum Bibliotekarzy

Każdy uczestnik po otrzymaniu wiadomości zwrotnej równoważnej z przyjęciem jego uczestnictwa w Zjedzie powinien uiścić opłatę konferencyjną w wysokości 150 zł do 10 listopada na konto: 39 1090 2503 0000 0001 3457 9482 (z dopiskiem: imię i nazwisko, opłata konferencyjna, III zjazd)

Studenci i doktoranci są zwolnieni z opłaty konferencyjnej.

Pobyt oraz koszty podróży doktorantów zakwalifikowanych do udziału w Forum Młodych Badaczy będą przejęte przez organizatorów.

Zachęcamy do zapoznania się z proponowanym PROGRAMEM zjazdu i przesyłaniem zgłoszeń.

ZAPRASZAMY!

---------------------

Szczegółowe informacje na temat III Zjazdu Niemcoznawców pojawiać się będą na stronie internetowej:

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>