Sonntag, 12 November 2023

Wykład prof. Josepha Garncarza

(0 votes)

2023-11-22 Garncarz baner

Centrum im. W. Brandta zaprasza na wykład prof. Josepha Garncarza pt. Das Kino der DDR und seine Zuschauer. Neue Perspektiven medienhistorischer Forschung (Kino NRD i jego widzowie. Nowe perspektywy w badaniach nad historią mediów). Spotkanie odbędzie się 22 listopada o godz. 17:00 w sali 13 CSNE (ul. Strażnicza 1-3, Wrocław) i będzie prowadzone w języku nimieckim.

Opis:

Kino NRD zostało zorganizowane przez kierownictwo partii SED w taki sposób, aby służyło formowaniu obywateli w „osobowości socjalistyczne”. Jednak widzowie w znacznej mierze opierali się indoktrynacji i najczęściej wybierali przy kasach kin nieliczne filmy rozrywkowe z Zachodu. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane metody i wyniki badań prof. Garncarza nad tym zagadnieniem. Ich empiryczną podstawę stanowią akta urzędowe i akta kin NRD przechowywane w Bundesarchiv w Berlinie, jak też roczne listy najpopularniejszych filmów, zrekonstruowane dla okresu 1950-1989.

O autorze:

Portrat JGJoseph Garncarz jest profesorem w Instytucie Kultury Mediów i Teatru Uniwersytetu Kolońskiego. Zajmuje się historią filmu i mediów. Jest autorem m.in. takich książek jak "Begeisterte Zuschauer. Die Macht des Kinopublikums in der NS-Diktatur" (2021), „Medienwandel" (2016), "Wechselnde Vorlieben. Über die Filmpräferenzen der Europäer, 1896-1939” (2015; wydanie polskie: „Zmienność upodobań. O preferencjach filmowych Europejczyków w latach 1896-1939”, 2022), "Hollywood in Deutschland. Zur Internationalisierung der Kinokultur 1925–1990" (2013), "Maßlose Unterhaltung. Zur Etablierung des Films in Deutschland 1896–1914" (2010, Nagroda im. Willy’ego Haasa 2011). Opublikował liczne artykuły na temat kina niemieckiego i europejskiego w takich czasopismach jak „Film History”, „Early Popular Visual Culture”, „Cinema & Cie”, „Hitchcock Annual”, „Iluminace”, a także w tomach zbiorowych. Jego publikacje były tłumaczone na język angielski, francuski, czeski i polski. Aktualnie kieruje projektem dotyczącym publiczności kin w NRD pt. „The Viewers’ Choice: On the Film Preferences of Cinemagoers in the GDR, 1949–1990”

Read 623 times Last modified on Dienstag, 14 November 2023 10:40