Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Mittwoch, 06 Dezember 2023

"Żyrafa" - seans filmowy i dyskusja on-line

Written by 
Rate this item
(0 votes)
Migracje w kinie 11-12-2023 Zyrafa
 
Zapraszamy na ogólnopolski pokaz online filmu "ŻYRAFA" (Niemcy-Dania 2019) w reżyserii Anny Sofie Hartmann!
 
Spotkanie zaczynamy w poniedziałek 11 grudnia o godz. 18:00 na platformie Zoom. Film będziemy oglądać na Vimeo (link zostanie udostępniony widzom przez czat), a po po projekcji (około godz. 19:30) zapraszamy na dyskusję w Zoomie z udziałem:
  • prof. Ilony Copik (Instytut Nauk o Kulturze UŚ)
  • dr Kamili Fiałkowskiej (Ośrodek Badań nad Migracjami UW)
  • dr Ewy Fiuk (Instytut Sztuki PAN)
  • moderacja: dr hab. Andrzej Dębski (Centrum W. Brandta UWr)
 
Link do spotkania w Zoomie:
 
"ŻYRAFA", w której główne role zagrali Lisa Loven Kongsli ("Turysta" Rubena Östlunda) oraz Jakub Gierszał, jest filmem prostym i kompleksowym zarazem. Historia (nie)romantycznej miłości nakłada się tu na aktualne kwestie związane z Unią Europejską, rolę pamięci w kształtowaniu obrazu świata oraz społeczne i indywidualne znaczenie współczesnych migracji. To wszystko zyskuje w filmie Hartmann - Dunki mieszkającej w Berlinie - malowniczą metaforę w postaci wyjętego z afrykańskiego kontekstu tytułowego zwierzęcia.
 
„Dla mnie Lolland jest mikrokosmosem zmian i warunków świata postindustrialnego. Tak, jak w wielu innych, wcześniej przeważnie wiejskich, obszarach świata zachodniego, możliwości zatrudnienia stają się tutaj coraz bardziej ograniczone, a to prowadzi do wyludnienia i rozpadu ściśle powiązanych społeczności. Prowadzi to do pytania: jeśli nie mogę pozostać tam, skąd pochodzę, to gdzie jest moje miejsce?” [Anna Sofie Hartmann]
 
Wyróżnienia: Nagroda FIPRESCI na Viennale w Wiedniu (2019), Nagroda za najlepszy film fabularny na festiwalu achtung berlin (2020), Nagroda Niemieckiej Krytyki Filmowej za najlepszy film fabularny (2020).
 
Kontakt:  Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann.
--
Read 1037 times Last modified on Mittwoch, 06 Dezember 2023 03:17