Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Freitag, 10 November 2023

Spotkanie z dr. Jakubem Gortatem

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Gortat baner

 

Spotkanie z dr. Jakubem Gortatem

redaktorem książki

„Pamięć o narodowym socjalizmie w filmie austriackim (1945-2020). Antologia tekstów”

 

We wtorek 12 grudnia o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie z dr. Jakubem Gortatem, redaktorem książki „Pamięć o narodowym socjalizmie w filmie austriackim (1945-2020). Antologia tekstów”. Spotkanie odbędzie na platformie Zoom, a rozmowę poprowadzi prof. Krzysztof Tkaczyk.

 

Link do spotkania (Zoom): 

https://zoom.us/j/99186888825?pwd=NlE0SWtlQTcvYzVvdUFCT2s3eFBVQT09

Meeting ID: 991 8688 8825
Passcode: 066591

 

O książce:

Książka stanowi antologię 17 tekstów powstałych od lat 90. XX wieku do czasów współczesnych, niemiecko- i anglojęzycznych opracowań, których przedmiotem jest prezentacja narodowego socjalizmu w powojennym filmie austriackim począwszy od 2. połowy lat 40. aż do czasów współczesnych.  Przyjęcie tak szerokiego zakresu czasowego umożliwia prześledzenie ewolucji pamięci o nazizmie w filmie – od marginalizowania i relatywizacji nazistowskiej przeszłości w filmach drugiej połowy lat 40., przez uniwersalizację doświadczeń totalitaryzmu i wojny w latach 50., stopniową dekonstrukcję mitów odnoszących się do najnowszej historii w latach 60. i 70., aż do krytycznego rozliczenia z nazistowską przeszłością, a nawet powojenną polityką pamięci w filmach produkowanych od lat 80. aż do czasów współczesnych.

 

Z recenzji prof. Krzysztofa Tkaczyka:

„Brakuje na polskim rynku wydawniczym opracowania, które by w sposób kompleksowy, choć oczywiście nie wyczerpujący, omawiało kwestię pamięci o narodowym socjalizmie w filmie austriackim. Przemyślany dobór artykułów, różne perspektywy badawcze ich autorów i napisany z niewątpliwym znawstwem tematu wstęp autorstwa J. Gortata sprawiają, że całość czyta się z zainteresowaniem i przyjemnością. Przedłożona monografia jest pracą wartościową i z pewnością przyczyni się do lepszego poznania tych produkcji filmowych kinematografii austriackiej, które eksplorowały bodaj najtrudniejsze aspekty historii Austrii – współodpowiedzialność za nazizm i Holokaust – i przywracały je pamięci zbiorowej Austriaków”.

 

Dr Jakub Gortat – politolog, niemcoznawca, adiunkt w Zakładzie Niemcoznawstwa Filologii Germańskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalizuje się w niemieckich i austriackich kulturach pamięci, szczególnie w pamięci o narodowym socjalizmie w obu tych krajach. Obecnie realizuje projekt poświęcony rozliczeniom z nazizmem w austriackich filmach telewizyjnych finansowany z programu „Sonata” Narodowego Centrum Nauki. Autor monografii „Niemiecka polityka pamięci wobec ofiar wojny powietrznej” (2015) oraz licznych publikacji na temat niemieckiego i austriackiego kina w czasopismach naukowych i tomach zbiorowych.

 

Organizatorzy:

Gortat-logotypy

 

 


 

 

Gortat

Read 968 times Last modified on Freitag, 10 November 2023 14:49