Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Freitag, 23 September 2016

Historia polskiego i niemieckiego sportu w XIX i XX wieku. Idee, ludzie, polityka i kultura. Nowa publikacja pod red. Dariusza Wojtaszyna, Włodzimierza Stępińskiego i Jerzego Eidera.

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Rok 2016 obfituje w ważne wydarzenia sportowe. Odbywające się we Francji mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz letnie igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro stanowią doskonałą okazję do refleksji nad obecnością sportu w badaniach naukowych. Jej efektem jest m.in. publikacja "Historia polskiego i niemieckiego sportu w XIX i XX wieku. Idee, ludzie, polityka i kultura" pod redakcją Dariusza Wojtaszyna, Włodzimierza Stępińskiego i Jerzego Eidera, która ukazała się w poznańskim wydawnictwie Nauka i Innowacje

 

W tomie zaprezentowany został aktualny stan badań srodowiska polskich i niemieckich historyków na temat wybranych aspektów polskiego i niemieckiego sportu. Po raz pierwszy ukazano w tak szerokiej perspektywie czasowej i geograficznej pomijany czesto w głównym nurcie debat historycznych wkład sportu w polsko-niemieckie relacje. Tematem publikacji jest działalność sportowa na ziemiach polskich w okresie zaborów, w II Rzeczpospolitej, w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, a z drugiej strony w Republice Weimarskiej, w III Rzeszy oraz Republice Federalnej Niemiec i Niemieckiej Republice Demokratycznej. Zjawiska te analizowane są w swoich podstawowych uwarunkowaniach: w narodowej specyfice, w kontekście wielkiej polityki międzynarodowej, procesów kulturowych i koncepcji wychowawczych. Poruszone zostały ponadto zagadnienia międzynarodowych uwarunkowań sportu i ruchu olimpijskiego.

 

okładka historia pl i niem sportu

 

 

 

Fragment recenzji prof. dr hab. Wojciecha Lipońskiego:

 

"Powierzona mi do zaopiniowania książka pod redakcją Dariusza Wojtaszyna, Włodzimierza Stępińskiego i Jerzego Eidera "Historia polskiego i niemieckiego sportu w XIX i XX wieku. Idee, ludzie, polityka i kultura" […] obejmuje bogate spektrum stosunków historycznych polsko-niemieckich w sporcie. Choć i przedtem ukazywały się epizodycznie prace na ten temat, obejmowały one pojedyncze zagadnienia. Książka pod red. D. Wojtaszyna, W. Stępińskiego i J. Eidera obejmuje wielość problematyki, ogromne bogactwo doświadczeń historycznych płynących z wzajemnych stosunków sportowych polsko-niemieckich. Jest to jak dotąd najpełniejsza panorama tego zagadnienia, a jej publikacja okaże się z pewnością ważnym krokiem w poznaniu tego, co z pomocą sportu łączy i zbliża narody polski i niemiecki".

 

 

 

 

 

Publikacja jest jednym z efektów projektu naukowego realizowanego w Centrum we współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim i Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie. Tom ukazał się dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

FWPN cmyk

Read 4307 times Last modified on Freitag, 23 September 2016 12:28