Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

środa, 19 marca 2014

Prof. Krzysztof Ruchniewicz z CSNE UWr. członkiem kuratorium Centrum Dokumentacji "Kultura i Historia Polaków w Niemczech" w Bochum

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Porta polonica 1000 415 cropp

Prof. Krzysztof Ruchniewicz z CSNE UWr. został wybrany na członka Kuratorium Centrum Dokumentacji "Kultura i Historia Polaków w Niemczech". Tworzą je przedstawiciele Polonii, świata nauki, kultury i mediów.


Głównym zadaniem jest wspieranie i doradzanie w procesie tworzenia Centrum, jednego najważniejszych projektów poświęconych Polonii w Niemczech ostatnich lat.
Od wielu lat życzeniem i staraniem Polonii było zachowanie i udokumentowanie losów migrantów z Polski.

 

Akt umowy utworzenia Centrum Dokumentacji "Kultury i Historii Polaków w Niemczech" przekazano uroczyście pod koniec czerwca 2013 roku i w ten sposób polski pejzaż kulturalny i oświatowy w Niemczech wzbogacił się o nową, ważną placówkę. Decyzję o jej powołaniu podjęto w 20. rocznicę podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. Dyrektorem Centrum jest kulturoznawca i kurator wystaw, dr Jacek Barski.

Powstanie Centrum stwarza dużą szansę na wypełnienie luki, jaka istniała do tej pory w zakresie badań i popularyzacji historii i kultury polskiego wychodźstwa w Niemczech.

 

Placówka ma stać się forum wymiany informacji o dziejach Polaków w tym państwie, ich kulturze i życiu organizacyjnym. Centrum Dokumentacji zamierza badać, dokumentować i udostępniać pozostałości i oddziaływanie polskiego życia w Niemczech.

By osiągnąć ten cel, planuje się m.in. stworzyć portal internetowy "Porta Polonica", który ma składać się z kilku modułów (m.in. atlas miejsc pamięci, bank danych zawierający informacje biograficzne o Polakach w Niemczech oraz ich organizacjach).

Praca Centrum będzie się koncentrowała na dokumentacji miejsc kultury i historii Polaków w Niemczech i digitalnej prezentacji dokumentów i obiektów. Na portalu uwzględnione zostaną wielkie i małe historie ludzi. 

 

Na siedzibę Centrum wybrano historyczne pomieszczenia należące do Związku Polaków w Niemczech w okresie międzywojennym spod znaku „Rodła", tzw. Dom Polski przy Am Kortländer 6 w Bochum.

Czytany 30505 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 25 marca 2014 10:25