poniedziałek, 06 czerwca 2022

Dyskusja on-line "Dolny Śląsk w kinie niemym"

Dolny Slask w kinie niemym dyskusja baner

Zapraszamy na dyskusję

Dolny Śląsk w kinie niemym

z udziałem:

Andrzeja Dębskiego (Uniwersytet Wrocławski), Andrzeja Gwoździa (Uniwersytet Śląski), Małgorzaty Urlich-Kornackiej (Filmowy Wrocław)

13 czerwca 1922 roku, godz. 18.00, Zoom

Tematyka dyskusji będzie dotyczyć przeglądu filmowego Dolny Śląsk w kinie niemym.

Dyskusja będzie miała formę webinaru z możliwością aktywnego uczestnictwa publiczności w drugiej części spotkania.

Link:

Paneliści:

Andrzej Dębski – dr hab., adiunkt w Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor książek Historia kina we Wrocławiu w latach 1896-1918 (2009) i Nowoczesność, rozrywka, propaganda. Historia kina we Wrocławiu w latach 1919-1945 (2019). Redaktor publikacji Na obrzeżach wielkiego miasta. Z dziejów kina na Dolnym Śląsku do 1945 roku (2021) oraz współredaktor tomów poświęconych dziejom kina we Wrocławiu, wrocławskim reżyserom (Stanisław Lenartowicz, Sylwester Chęciński) i antologii na temat wczesnego kina. Organizator i współorganizator przeglądów filmowych poświęconych kinu niemieckiemu i polsko-niemieckim relacjom filmowym.

Andrzej Gwóźdź – profesor w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego. Autor m.in. książek Obok kanonu. Tropami kina niemieckiego (2011), Zaklinanie rzeczywistości. Filmy niemieckie i ich historie 1933-1949 (2018, 2020), Kino na biegunach. Filmy niemieckie i ich historie 1949-1991 (2019). Redaktor kilkudziesięciu antologii i tomów zbiorowych z zakresu teorii mediów, historii myśli filmowej, dziejów kina na Górnym Śląsku i twórczości filmowej, aktualnie przygotowuje do druku tom Bauhausowcy i neoplastycy o filmie i kinie. Artykuły – dokumenty – scenariusze 1922-1936. Inicjator i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami (od 2015 roku).

Małgorzata Urlich-Kornacka – germanistka i slawistka, nauczycielka i lektorka języka niemieckiego (2001-2015), przewodniczka turystyczna po Wrocławiu i Dolnym Śląsku, organizatorka spacerów filmowych po Wrocławiu i okolicach, propagatorka set jettingu. Autorka przewodników po Wrocławiu i Dolnym Śląsku oraz licznych artykułów popularno-naukowych na ten temat. Realizowała m.in. projekty „Wrocław i Dolny Śląsk w kadrze filmowym”, „75/110, czyli 75 lat powojennego Wrocławia i 110 dobrego kina w mieście”, „Zobaczymy się w niedzielę, czyli wrocławski modernizm w kadrze”. Systematycznie publikuje na fejsbukowym profilu Filmowy Wrocław

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Dolny Slask w kinie niemym - Dyskusja