środa, 25 maja 2022

Dolny Śląsk w kinie niemym

9-14 czerwca 2022 roku

mojeekino.pl

Pierwsze filmy na Dolnym Śląsku nakręcono już we wrześniu 1896 roku i chociaż filmowa historia regionu słusznie kojarzona jest przede wszystkim z okresem powojennym, kiedy we Wrocławiu działała Wytwórnia Filmów Fabularnych, to przecież niemieckie dzieje regionu pozostawiły swój filmowy ślad. Podczas czterech seansów zaprezentowanych zostanie sześć filmów (trzy pełno-, jeden średnio- i dwa krótkometrażowe) z lat dwudziestych XX wieku, fabularnych i dokumentalnych, które albo wiązały się z regionem w warstwie narracyjnej (nawet jeśli realizowano je w Babelsbergu), w dwóch przypadkach będąc adaptacjami dzieł noblisty Gerharta Hauptmanna, albo były bezpośrednio kręcone w dolnośląskich plenerach.

Przegląd kierowany jest jednak nie tylko do miłośników historii regionu, ale do wszystkich zainteresowanych kinem i kulturą niemiecką tamtego okresu. Prezentowane filmy cechuje różnorodność tematyczna, gatunkowa i stylistyczna, realizowali je mniej oraz bardziej sławni reżyserzy (z Friedrichem Wilhelmem Murnauem na czele), pragnęły one dostarczyć widzom rozrywki albo wręcz przeciwnie – stanowiły wyraz krytyki społecznej. W przypadku filmów krótkometrażowych chodziło zaś o promocję regionu. Chociaż należą one do niemieckiego i dolnośląskiego dziedzictwa kulturowego, to cechuje je uniwersalność, dzięki której ogląda się je przyjemnie i dzisiaj – zwłaszcza że poddano je rekonstrukcji, przywracając im dawny blask.

Na zakończenie przeglądu zapraszamy na dyskusję (Zoom) z udziałem specjalistów z zakresu niemieckiej i dolnośląskiej kultury filmowej.

Dolny Slask w kinie niemym zbiorczy OST

Harmonogram przeglądu:

9.06.2022, godz. 18, dostęp: 48 godz.

Fantom, reż. Friedrich Wilhelm Murnau, Niemcy 1922

10.06.2022, godz. 18, dostęp: 48 godz.

Tkacze, reż. Friedrich Zelnik, Niemcy 1927

11.06.2022, godz. 18, dostęp: 48 godz.

Za chlebem codziennym… Głód w Wałbrzychu, reż. Phil Jutzi, Niemcy 1929

Wrocław i okolice, Niemcy 1927

Hrabstwo Kłodzkie, Niemcy 1927

12.06.2022, godz. 18, dostęp: 48 godz.

Jutrzenka. Dramat sztolni 306, reż. Wolfgang Neff, Niemcy 1929

13.06.2022, godz. 18, Zoom

Dyskusja z udziałem: Andrzeja Dębskiego (Uniwersytet Wrocławski), Andrzeja Gwoździa (Uniwersytet Śląski), Małgorzaty Urlich-Kornackiej (Filmowy Wrocław)

Ceny:

Pojedynczy seans: 10 PLN