Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

piątek, 21 kwietnia 2017

CFP: Koniunktury pamięci. Praca przymusowa w Europie w czasie II wojny światowej. Międzynarodowe Forum

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

WM International Forum Forced Labour rgb 300


 

CFP: Koniunktury pamięci. Praca przymusowa w Europie w czasie II wojny światowej. Międzynarodowe Forum, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Fundacją EVZ („Erinnerung, Verantwortung, Zukunft”/„Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość”), Wrocław / Polska,   27 – 30 września 2017

 

Zadaniem trzydniowego Międzynarodowego Forum jest umożliwienie jego uczestnikom intensywnej wymiany poglądów i doświadczeń w obrębie problematyki pracy przymusowej. Forum prowadzone będzie w różnorodnych formach, takich jak wykłady otwarte, warsztaty oraz wycieczki. Spotkanie ma charakter interdyscyplinarny i skierowane jest do badaczy, a w szczególności do młodych naukowców, reprezentujących przede wszystkim dziedziny takie jak: historia i nauki humanistyczne oraz nauki społeczne. Do udziału zapraszamy też multiplikatorów kształcenia historyczno-politycznego oraz instytucje zajmujące się utrwalaniem pamięci o doświadczeniu pracy przymusowej wykonywanej na rzecz III Rzeszy. Forum wpisuje się w projekt Fundacji EVZ zatytułowany „Zapomniane ofiary pracy przymusowej”.

 

Dyskusja o zjawisku pracy przymusowej stosowanej przez nazistowskie Niemcy podlegała od zakończenia II wojny światowej różnym koniunkturom. Pod koniec XX wieku zarówno ze strony naukowców jak i społeczeństw można było zaobserwować wzrost zainteresowania tym tematem.

Po upadku „żelaznej kurtyny“ możliwe stało się prowadzenie debat na skalę europejską. Powstało wówczas wiele instytucji i organizacji mierzących się z problematyką pracy przymusowej. Fundowano pomniki ofiar, powstawały też miejsca pamięci. Uwagę opinii publicznej w wielu krajach Europy skierowały na ten temat również wypłaty odszkodowań dla robotników przymusowych.

 

Odchodzenie świadków tamtych wydarzeń tworzy nowy moment przełomowy, zmieniając perspektywę i narrację o pracy przymusowej. Pozornie zanika też zainteresowanie opinii publicznej tą problematyką. Okres II wojny światowej przechodzi powoli do historii. Jednakże mimo odchodzenia tak zwanej „generacji świadków”, temat  ten pozostaje nadal ważny i aktualny. Przemoc wobec ludności cywilnej, eksploatacja wszelkich zasobów podbitego terytorium i wyzysk jego mieszkańców, czy też deportacje ludności lub inne migracje przymusowe to tylko niektóre historyczne aspekty, które przewijają się również w obecnej polityce, zarówno europejskiej jak i światowej.

 

Celem Forum organizowanego we współpracy z Fundacją EVZ jest poszukiwanie odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań: 

  • Czym należy tłumaczyć fakt, że temat robotników przymusowych z okresu drugiej wojny światowej podlegał po 1945 roku różnym koniunkturom w Europie?
  • Jaki wpływ miał ten proces na społeczną pamięć o pracy przymusowej i jej ofiarach zarówno w Europie Zachodniej jak i Środkowo-Wschodniej?
  • Jaka jest obecność tego zagadnienia w przestrzeni publicznej krajów, których ono dotyczy (w symbolice państwowej, a także w poszczególnych regionach i miejscowościach itp.),
  • Czy istnieje pamięć ponadpokoleniowa w rodzinach i jak się z nią obchodzi? 
  • Czy istnieją różnice pomiędzy pamięcią o pracy przymusowej na Zachodzie i Wschodzie?
  • Jaką rolę odgrywa wiedza o wypłacie wsparcia finansowego dla ofiar systemu pracy przymusowej w różnych krajach i różnorodnych kulturach pamięci?
  • Czy nowe media są w stanie na nowo zainicjować podjęcie i kontynuowanie tej problematyki, zwłaszcza przez młodych ludzi?
  • Jak można upowszechnić temat pracy przymusowej w procesie kształcenia w szkołach, muzeach, a także miejscach pamięci?
  • W jaki sposób podejmowanie problematyki pracy przymusowej dla nazistów nawiązuje do aktualnych tendencji politycznych i debat?
  • Jakie są nowe metody badań naukowych nad zjawiskiem pracy przymusowej w odniesieniu do badań na historią płci i historią w przestrzeni publicznej (public history)?

 

Do wzięcia udziału w Forum zapraszamy naukowców z Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej, którzy zajmują się problematyką pracy przymusowej, jej przyczynami i oddziaływaniem, a także porównaniem różnych koniunktur pamięci o pracy przymusowej stosowanej przez nazistowskie Niemcy. 

Prosimy o nadsyłanie abstraktów, podejmujących ten temat i nawiązujących do postawionych powyżej pytań. 

 

Propozycje tematów referatów w języku angielskim, obejmujących maks. 500 słów, wraz z krótkim życiorysem, prosimy o przesyłanie w formacie pdf na adres:

 

Monika Szydło

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 maja 2017 r.

 

Konferencja będzie toczyć się w językach angielskim i polskim.  

Zapraszamy również do zgłaszania propozycji wykładów (maksymalnie 30-minutowych) a także warsztatów (trwających do 1,5 godz.) 

 

Na wniosek prelegentów zwracamy koszty podróży i pobytu.

 

Opłata konferencyjna wynosi 150 zł

 

Kontakt i informacje:

Agnieszka Grzeszczuk

Centrum Studiów Niemieckich i 

Europejskich im. Willy'ego Brandta UWr 

ul. Strażnicza 1-3

PL-50-206 Wroclaw

Tel.: 48-71-375 95 03 / Faks: 48-71-327 93 61

www.wbz.uni.wroc.pl

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Organizatorem Forum Międzynarodowego jest Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Uniwersytetami w Bochum, Wiedniu i Tel Awiwie

 

Komitet naukowy Forum tworzą: 

Prof. Krzysztof Ruchniewicz, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego 

Prof. Constantin Goschler, Uniwersytet Zagłębia Ruhry w Bochum/Niemcy

Prof. Philipp Ther, Uniwersytet Wiedeński/Austria

Prof. Jose Brunner, Uniwersytet w Tel Awiwie/Izrael

 

Forum Międzynarodowe finansowane jest przez Fundację EVZ („Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość”) 

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru zgłoszeń.

 

Ramowy Program Międzynarodowego Forum do pobrania TUTAJ

 

Zapraszamy do wysyłania zgłoszeń!

Czytany 5964 razy