piątek, 14 maja 2010

Zjazd Niemcoznawców w oczach naszych praktykantów i doktorantów Wyróżniony

Inauguracja I w Polsce Zjazdu Niemcoznawców.

Podczas inauguracji I Zjazdu Niemcoznawców we Wrocławiu przemówienia wygłosili: Marek Bojarski Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Rafał Dutkiewicz Prezydent Miasta Wrocławia, Teresa Lis-Pieńkowska Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranica Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Bernhard Brasack Konsul Generalny Niemiec, Annette Julius Przedstawicielka DAAD, którym towarzyszył Krzysztof Ruchniewicz.

Inauguracja Zjazdu

Mówcy zwracali uwagę przestrzeń, w której przyszło im wygłaszać słowa rozpoczynające I Zjazd. Aula Leopoldina jest jedną z najbardziej znanych i jednocześnie najpiękniejszych tego typu sal we Wrocławiu, w której wspaniała tradycja Uniwersytetu Wrocławskiego nabiera nowoczesnego wymiaru w kontekście Zjazdu Niemcoznawców i jego celów. W związku z tym, że uwaga uczestników konferencji zdała się być skierowana wyłącznie na Zachód Europy wygłaszający mowy przypominali o konieczności porozumiewania się również ze Wschodem Europy.

Inauguracja

Na sytuację polityczną Polski wskazywał p. Rafał Dutkiewicz podkreślając, że skoro Polska właśnie w jednoczącej się Europie znajduje swoją przyszłość, to musi być ona osadzona na wiedzy dotyczącej tak wschodnich jak i zachodnich państw naszego kontynentu. Wrocław zaś jest europejskim miastem, podtrzymującym dobre relacje z naszymi zachodnimi sąsiadami, nie tylko na polu gospodarczym ale również społecznościowym, o czym przypominała p. Teresa Lis-Pieńkowska, która wskazywała na konkretne przykłady takiej współpracy. W związku z tym Wrocław nie tylko jako miasto o niemieckich tradycjach, a dziś wielokulturowe umiejscowione w pobliżu terytorialnej granicy z państwem Niemieckim jest dobrym miejscem na tego typu zjazdy, a jak powiedział pan Marek Bojarski z pewnością Zjazd Niemcoznawców przez długie lata będzie miał swoje kolejne edycje.

Inauguracja

Fotografie Łukasza Wolaka:

Krzysztof Ruchniewicz

Marek Bojarski

Rafał Dudkiewicz

Annette Julius

Teresa Lis - Pieńkowska

Bernhard Brasack

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Tryszpiotr, praktykantka działu PR, Łukasz Wolak, doktorant CSNE.

Czytany 35217 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 grudnia 2010 06:52