wtorek, 26 czerwca 2012

BULWAR FRANZA WAXMANA w DCF 26.06.2012 Wyróżniony

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

wspólnie z Odra-Film,

serdecznie zaprasza na film „BULWAR FRANZA WAXMANA”

Projekcja odbędzie się w 26 czerwca (wtorek) o godz. 18 w Dolnośląskim Centrum Filmowym

Po projekcji prof. Andrzej Gwóźdź będzie rozmawiał z reżyserem Markiem Kosma-Cieślińskim.

Franz Waxmann:

Gdy w 1934 roku przekraczał granicę Stanów Zjednoczonych, przed amerykańskim urzędnikiem imigracyjnym jako kraj pochodzenia podał: Polska. Cóż innego miał powiedzieć Żyd, uciekający przed atakami hitlerowskich antysemickich bojówek? Dzisiaj, gdy znany jest jako jeden z muzycznych filarów klasycznego Hollywood, mało kto pamięta, że ten dwukrotny zdobywca Oscara pochodzi z Górnego Śląska, a urodził się sto lat temu w Königshütte….

Pogmatwana biografia Franza Waxmana - pochodzącego z Chorzowa na Górnym Śląsku kompozytora muzyki filmowej, dwukrotnego laureata Oscara. Film ukazuje drogę jaką przeszedł twórca-emigrant, jeden z muzycznych filarów amerykańskiego kina lat 40-tych i 50-tych i odkrywczy wpływ, jaki swoją twórczością wniósł do światowego kina w latach złotej ery Hollywood.

Dokument inscenizowany oparty jest na materiałach archiwalnych, wywiadach z filmoznawcami i historykami, wzbogacony inscenizowanymi scenami aktorskimi przedstawiającymi kluczowe momenty w życiu bohatera.

Sequence 01 43 male

"BULWAR FRANZA WAXMANA"
Produkcja: Polska 2011, czas: 76 min.; DVD, Blu-Ray Disc
Scenariusz i reżyseria: Marek Kosma Cieśliński