Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

poniedziałek, 18 listopada 2013

Złoty Medal Uniwersytetu Wrocławskiego dla Hansa Golombka

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Uniwersytet Wrocławski przekazał podczas Święta Uniwersytetu Wrocławskiego, w piątek 15 listopada br. w Auli Leopoldyńskiej, wieloletniemu pracownikowi DAAD Hansowi Golombkowi jedno ze swych najwyższych odznaczeń, Złoty Medal.

 

IMG 8880 15.26.05 

 

Hans Golombek od wielu lat jest blisko związany z naszym Uniwersytetem. Intensywne związki p. Golombka z naszym Uniwersytetem sięgają lat 90. XX wieku.

Hans Golombek w latach 90. był pierwszym szefem biura DAAD w Warszawie, następnie od połowy pierwszego dziesięciolecia nowego wieku kierował referatem Europy Środkowo-Wschodniej w Centrali w Bonn.

 

Od samego początku zależało mu na nawiązaniu dobrej współpracy między nową placówką DAAD a uczelniami polskimi, w tym Uniwersytetem Wrocławskim. W szybkim tempie stworzył sieć dobrze ze sobą współpracujących uczelni i naukowców z Polski i Niemiec.

W kontekście polskich aspiracji do przystąpienie do Unii Europejskiej te działania - podejmowane niejednokrotnie w sposób bardzo dyskretny - przełamywały pierwsze trudności, pozwalały budować partnerskie relacje na nowych zasadach.

Ważnym polem działalności warszawskiego przedstawicielstwa była organizacja rozmów kwalifikacyjnych na pobyty stypendialne pracowników i studentów. Pan Golombek jest człowiekiem instytucją. W sposób szczególny wspierał naukę polską, w tym wrocławską.

Nie sposób wyliczyć, ilu pracowników naukowych oraz studentów skorzystało ze stypendiów DAAD, pracy lektorów i asystentów językowych przez nią wysyłanych do Wrocławia, aż w końcu ile odbyło się konferencji, spotkań, wizyt różnego szczebla. DAAD przyznało dotąd setki takich stypendiów. Za każdym razem znaczącą rolę odgrywał tu Hans Golombek. Istnieje w Polsce ogromna rzecza osób, która zawdzięcza mu swe pierwsze pobyty studyjne w RFN, dzięki którym mogli zrealizować swe plany naukowe.

Pan Golombek wspierał też wyjazdy młodych Niemców do Polski, by mogli poznać lepiej nasz kraj i po powrocie stać się naszymi ambasadorami. W przypadku Centrum zasługi Hansa Golombka są nieocenione.

Innym polem działalności p. Golombka było wsparcie polskiej germanistyki, zwłaszcza delegowanie tzw. lektorów oraz asystentów językowych. Z tej możliwości nasza Uczelnia korzysta do dzisiaj.
Od roku akademickiego 2012/2013 Centrum korzysta z pomocy asystenta językowego, który ze środków DAAD prowadzi regularne zajęcia z języka niemieckiego dla studentów "Dyplomacji Europejskiej", wspólnego kierunku studiów Wydziału Nauk Społecznych i Centrum Brandta. Pozyskanie środków finansowych na organizację tych zajęć nie byłoby możliwe bez wstawiennictwa p. Golombka.

 

Świetna znajomość języka polskiego, dobre rozeznanie w polskim szkolnictwie wyższym, duża wrażliwość na problemy polskiego sąsiada, zwłaszcza w kontekście trudnych relacji polsko-niemieckich w przeszłości sprawiała, że p. Golombek był mile widzianym gościem i partnerem do rozmów. Bez wątpienia jego największą zasługą było utworzenie na naszym Uniwersytecie Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta. Od samego początku bardzo pozytywnie był nastawiony do wrocławskiego kandydata, a po utworzeniu Centrum wspierał je wielokrotnie swym doświadczeniem i radą.

 

Hans Golombek 780x283 scaled cropp 

Osobiste związki p. Golombka z Polska i krajami Europy Środkowo-Wschodniej są nawet o wiele wcześniejsze niż zawodowe. W latach 70. studiował w Monachium i Marburgu politologię, historię Europy Wschodniej, slawistykę oraz pedagogikę.

W 1977 r. zdał pierwszy egzamin państwowy, który upoważniał go do podjęcia pracy w szkole (dwa lata później zdał drugi egzamin tego rodzaju). W Brunszwiku nauczał historii, propedeutyki oraz rosyjskiego. W latach 1980-82 prowadził w Brunszwiku i Kolonii zajęcia z niemieckiego dla uchodźców z Polski. Był to szczególny okres w jego biografii. Wszystko wskazuje na to, że kontakty z polskimi emigrantami, ich opowieści o Papieżu Polaku, opozycji antykomunistycznej spod znaku Solidarności, aż w końcu wprowadzenie stanu wojennego, wywarły na nim duże wrażenie, postanowił bardziej zainteresować się losami Polaki i Polaków. W 1981 r. w Bonn wstąpił do towarzystwa polsko-niemieckiego, którego aktywnym członkiem jest do dzisiaj. W 1982 r. podjął pracę w DAAD.

Początkowo pracował w referacie zajmującym się gromadzeniem informacji i opracowaniem różnych dokumentacji. Z racji dobrej znajomości języków słowiańskich w następnych latach przygotował broszury informacyjne oraz poradniki dla studiujących w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W 1990 r. awansował na kierownika referatu ds. "krajów reformujących się" (Polska, Węgry i Bułgaria). W następnych latach DAAD powierzyła mu zadanie utworzenia referatu zajmującego się całą Europą Środkowo-Wschodnią.

Z zadania tego wywiązał się p. Golombek wzorowo, w 1997 DAAD powierzyło mu utworzenie wspomnianego przedstawicielstwa w Warszawie. Po powrocie z Polski od 2004 r. kierował ponownie referatem Europy Środkowo-Wschodniej.

W tym roku w kwietniu przeszedł na emeryturę.

 

Czytany 8896 razy Ostatnio zmieniany środa, 04 grudnia 2013 13:23