Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

czwartek, 16 czerwca 2011

Polsko-niemieckie seminarium doktorskie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Polsko-niemieckie seminarium doktorskie jest nową inicjatywą Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta we Wrocławiu i Centrum Studiów nad Europą Wschodnią Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium „Polska i Niemcy w współczesnej Europie” przyświecać będzie nowo powstałemu seminarium doktorskiemu.

W ramach seminarium przede wszystkim propagowana będzie praca badawcza dotycząca historii i kultury Polski i Niemiec, ze szczególnym uwzględnieniem ich wspólnych stosunków i współpracy.  Przy tym nacisk jest złożony na  takie aspekty jak: transnarodowe wpływy pomiędzy tymi dwoma krajami i europejskie odniesienia do historii i współczesności Polski i Niemiec.

Zakresy tematyczne/ obszary badań Seminarium Doktorskiego to:

 • Europa jako waruneki i wizja w relacjach polsko-niemieckich
 • Polityczne i kulturowe postawy lojalności w Polsce i Niemczech
 • Migracje i transfer wiedzy
 • Asymetrie socjalno-ekonomiczne i kulturowe wzory postrzegania w procesie zmian – Polska i Niemcy na tle europejskim

 

Zgodnie z programem badań celem programu studiów jest stworzenie teoretycznych i metodycznych podstaw do pracy naukowej. Wszyscy uczestnicy kolegium zostaną wyposażeni w metodyczne instrumenty, które staną się narzędziami ich pracy badawczej. Jednocześnie powinni oni potrafić sklasyfikować własne projekty badawcze w kontekście międzynarodowych i interdyscyplinarnych badań naukowych. Zastosowanie owej teoretycznej i metodycznej bazy seminarium doktorskiego będzie odbywać się w ścisłej wymianie pomiędzy dwoma wspomnianymi Centrami naukowymi. Odbywać się to będzie zarówno poprzez ustalenie wspólnego kanonu lektur jak i poprzez wspólne zajęcia i wykłady.

Elementy programu studiów:

 • jednotygodniowe seminaria metodyczne i teoretyczne odbywać się będą w Darmstadt i prowadzone będą przez pracowników Deutsches Polen Institut (DPI). 
 • corocznie odbywać się będzie szkoła letnia. Będzie ona służyć wymianie podglądów pomiędzy Polakami i Niemcami, budowaniu sieci naukowej w ramach „Polska i Niemcy w nowoczesnej Europie” oraz ułatwiać kontakty z  innymi naukowcami.
 • warsztaty i spotkania młodych naukowców. Tematy będą ustalane przez nich samych i będą odbywały się raz w roku
 • możliwości publikacji: jako podsumowanie warsztatów i spotkań będą wydawane prace zbiorowe, które umożliwią doktorantom publikację rezultatów ich badań
 • pobyty za granicą: doktoranci będą zobowiązani do co najmniej jednosemstrowego (sześciomiesięcznego) pobytu w instytucji partnerskiej
 • proces co-tutelle:  dwunarodowość opieki doktorantów poprowadzi do uzyskania tytułu doktora równocześnie na dwóch uniwersytetach: w Monachium i we Wrocławiu., co ułatwi absolwentom znalezienie pracy także w kraju sąsiedzkim.

 

Podstawowe wymagania:

 • Ukończone studia magisterskie, z oceną przynajmniej dobrą
 • Znajomość języka polskiego/ niemieckiego (znajomość języka może zostać poszerzona podczas odpowiednich kursów językowych)
 • Szkic projektu – 4-6 stron
Czytany 51798 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 18 czerwca 2013 11:10