Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Wednesday, 10 March 2021

Kontynuacja cyklu wykładów: Prawo w obliczu bezprawia. Sądowe rozliczenia zbrodni okresu II wojny światowej.

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Belka - Prawo2021 3

 

Prawo w obliczu bezprawia. 

Sądowe rozliczenia zbrodni okresu II wojny światowej.

 

W semestrze letnim roku akademickiego 2020/21 kontynuujemy cykl wykładów „Prawo w obliczu bezprawia, poświęcony początkom polskiego wymiaru sprawiedliwości po roku 1945”. Celem wykładów i towarzyszących im dyskusji jest przybliżenie ram prawnych oraz kontekstu historyczno-politycznego sądowych rozliczeń zborni okresu drugiej wojny światowej w powojennej Polsce. 

 

Podczas posiedzenia inauguracyjnego prace Cambridge Commission on Penal Reconstruction and Development w listopadzie 1941 roku Stefan Glaser, reprezentujący w tym gremium władze polskie, określił system terroru wprowadzony przez Rzeszę Niemiecką w okupowanej Europie jako wojnę „wymierzoną przeciw porządkowi prawnemu (…) i wszystkim tradycyjnym pojęciom prawa”. Opracowanie koncepcji sądowych rozliczeń bezprawia dokonywanego przez aparat administracyjny i wojskowy sił okupacyjnych oraz postawienia zbrodniarzy wojennych przed sądem stanowiło wyzwanie, z którym prawnicy państw alianckich konfrontowali się już od pierwszych lat wojny. Główne zasady organizacji wymiaru sprawiedliwości dla zbrodniarzy nazistowskich określone zostały w Deklaracji moskiewskiej z 30 października 1943 r. i Karcie Międzynarodowego Trybunału Wojskowego z 8 sierpnia 1945 r., jednak zasadniczy ciężar rozliczenia zbrodni II wojny światowej spoczywał na poszczególnych krajach.  

 

W przypadku Polski prawne koncepcje tych rozliczeń kreowane były na różnych etapach wojny w trzech ośrodkach władzy – w rządzie polskim na emigracji, w strukturach krajowej konspiracji oraz przez władze komunistyczne, które ostatecznie zadecydowały o kształcie sądowych rozliczeń zbrodni okresu II wojny światowej w Polsce. 

 

Obok problemów dotyczących organizacji i przebiegu konkretnych postępowań karnych, w centrum zainteresowania wykładów „Prawo w obliczu bezprawia” znajdują się koncepcje prawne, po które sięgano w aktach oskarżenia i wyrokach polskich sądów w sprawach zbrodniarzy nazistowskich. Kluczowe dla zrozumienia specyfiki polskich koncepcji rozliczeń zbrodni nazistowskich jest zarówno uwzględnienie perspektywy trzech wspomnianych ośrodków władzy, jak i badań biograficznych, historii nauki polskiej i polskiej myśli polityczno-prawnej. Stąd celem wykładów jest także przybliżenie sylwetek polskich prawników, którzy kreowali ramy prawne rozliczeń zbrodni okresu II wojny światowej oraz znaczenie dla tej problematyki polskiej nauki prawa karnego i prawa międzynarodowego okresu dwudziestolecia międzywojennego, i lat drugiej wojny światowej.

 

LINK do harmonogramu wykładów w semestrze zimowym. 

 


Harmonogram wykładów w semestrze letnim:

 

 

  • 21.04.2021: Prof. Karolina Wierczyńska 

 

  • 12.05.2021: Dr Joanna Ostrowska 

 

  • 27.05.2021: Dr Konrad Graczyk 
(Nie-) Odpowiedzialność karna niemieckich sędziów i prokuratorów z Sądu Specjalnego w Katowicach (Sondergericht Kattowitz) za działalność na ziemiach polskich w latach 1939-1945.

 

Serdecznie zapraszamy!

 


Organizatorzy: 

CSNE im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, 

Pracownia Badań: Sprawiedliwość Okresu Przejściowego

Opracowanie merytoryczne: dr Dominika Uczkiewicz

 

 

Read 8550 times Last modified on Thursday, 29 April 2021 13:01