Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Wednesday, 03 June 2015

Prezentacja książki oraz rozmowa z autorką - Anna Kurpiel "Cztery nazwiska, dwa imiona. Macedońscy uchodźcy wojenni na Dolnym Śląsku"

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Zapraszamy na spotkanie z autorką książki "Cztery nazwiska, dwa imiona. Macedońscy uchodźcy wojenni na Dolnym Śląsku", panią Anną Kurpiel.

 

Cztery nazwiska, dwa imiona. Macedońscy uchodźcy wojenni na Dolnym Śląsku to obszerne opracowanie, którego celem jest przywrócenie do dyskursu historycznego, naukowego oraz dyskursu pamięci zapomnianej grupy macedońskich uchodźców wojennych (z greckiej wojny domowej 1946-1949), którzy znaleźli się w powojennej Polsce w ramach programu wzajemnej pomocy krajów bloku wschodniego. Autorka skupia się przede wszystkim na grupie macedońskich dzieci-uchodźców, odesłanych za granicę z terenów objętych wojną domową. W kolejnych rozdziałach opisuje przybycie do Polski, procesy integracji i adaptacji wszystkich uchodźców z Grecji. Szczególną uwagę poświęca jednak walce Macedończyków, etnicznej „mniejszości w mniejszości”, o uznanie ich odrębnej od greckiej tożsamości narodowej, szeroko prezentując  przy tym kontekst historyczny i terytorialny „kwestii macedońskiej” na Bałkanach.

 

Zrzut_ekranu_2015-06-03_o_10.10.35.png

 

Ten podejmujący wiele aspektów migracji macedońskiej opis opiera się nie tylko na opracowaniach i monografiach, ale także – a może przede wszystkim – na lekturze źródeł archiwalnych oraz – co wydaje się najcenniejsze – na relacjach samych macedońskich uchodźców, którzy zgodzili się opowiedzieć o trudnym dzieciństwie z dala od rodziny i ojczyzny. Ich  wspomnienia stanowią ogromnie ważną część tej książki, gdyż nie tylko uzupełniają luki w wiedzy o wielu aspektach uchodźstwa Greków i Macedończyków, ale także przywołują i ubarwiają historyczne i kulturowe realia powojennego Dolnego Śląska, trwale wpisując się w historię tego zróżnicowanego i bogatego w odmienności regionu, zwanego po wojnie polskim „Dzikim Zachodem”.

 

 


 

 Plakat do Pobrania

Szczegóły spotkania:

10.06.2015, g. 17:00

Cafe Księgarnia Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2, Wrocław)

 

Read 6772 times Last modified on Wednesday, 03 June 2015 14:57