Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego
wspólnie z Odra-Film, Instytutem Goethego w Krakowie i Polsko-Niemiecką Fundacją na rzecz Nauki i HMT Heldener Metalltechnik Polska Sp. z o.o. & Co. Sp.K.
serdecznie zaprasza na film Przyjaźń (Grenzland), reż. Nadine Volpert, 2009 oraz
Wracając do Marka, reż. Wiesław Saniewski, 2002 w ramach cyklu filmowego "SPOTKANIA PL-DE"
08.05.2012 (wtorek) o godz. 20.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym
Przyjaźń,
Krótkometrażowa fabuła Nadine Volpert opowiada o dwóch chłopcach mieszkających po obu stronach dzielącej Polskę i Niemcy rzeki. Łączy ich fascynacja światem Indian. Spotykają się w tajemnicy przed dorosłymi, gdyż świat na drugim brzegu wciąż jeszcze budzi nieufność… Reżyserka w następujący sposób opowiadała o swoim projekcie: „Mieliśmy nadzieję, że obaj nasi dziecięcy protagoniści Konrad i Wojtek swoją sztuką aktorską przełamią często ugrzęzłe i jednowymiarowe perspektywy dorosłych, a widza pozostawią z odrobiną nadziei.”
Przyjaźń, Niemcy-Polska 2009, 32 min.
reżyseria: Nadine Volpert
scenariusz: Katrin Milhahn, Antonia Rothe, Nicole Volpert
występują: Björn Rothenburger, Mateusz Skrzypach;
Wracając do Marka Marek Hłasko i Sonja Ziemann poznali się we Wrocławiu podczas zdjęć do Ósmego dnia tygodnia. Gdyż reżyser spotkał się z liczącą ponad 70 lat aktorką i odwiedzał z nią miejsca związane z jej miłością, ujęła go siła i trwałość wspomnień, o czym opowiadał: „Najbardziej poruszające w filmie Wracając do Marka są dla mnie te sceny, kiedy Sonja zwraca się bezpośrednio do Marka, tak jakby on był tuż obok. Albo gdy w hotelu Monopol tańczy samotnie tango – jak przed laty w tym samym miejscu. I mówi: Pamiętasz Marek, tańczyliśmy tu tango, a ty rzucałeś orkiestrze złotówki...”
Wracając do Marka, Polska-Niemcy 2002, scen. 45 min,
scenariusz i reżyseria: Wiesław Saniewski;
Więcej informacji na temat cyklu filmowego SPOTKANIA PL-DE
10.04.2012 (wtorek), godz. 20.00: Polska Wielkanoc
Niemcy 2011, reż. Jakob Ziemnicki, scen. Katrin Milhahn i Jakob Ziemnicki, wyst. Henry Hübchen, Grażyna Szapołowska, Adrian Topol, Barbara Wysocka; 91 min.
Gdy w wypadku ginie córka Wernera Graboscha, spada na niego również drugi cios – jego jedyna wnuczka Matylda, dotychczas mieszkająca z dziadkiem w Niemczech, ma od tej pory wychowywać się pod opieką jej polskiego ojca w Częstochowie. Werner zastanawia się, jak mógłby przekonać niemieckie i polskie służby socjalne, aby wnuczka trafiła pod jego opiekę i wróciła do Niemiec. Wpada na chytry plan – podczas Wielkanocy zjawia się w Częstochowie z chęcią udokumentowania, że warunki wychowawcze stworzone Matyldzie dalece odbiegają od normalności. Początkowo wszystko przebiega zgodnie z zamierzeniami, ale z czasem się okazuje, że Matylda i Werner czują się w Polsce coraz lepiej… Film urodzonego w Gdańsku Jakoba Ziemnickiego świadomie bazuje na stereotypach, ukazując, że możliwe jest pokonanie polsko-niemieckich uprzedzeń. O odwadze reżysera może świadczy zamysł, aby bohaterem, który trafia do Częstochowy w okresie Wielkanocy, uczynić niemieckiego ateistę.
|