Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Montag, 15 April 2013

Najnowszy Raport Grupy Kopernika Featured

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Pod redakcją prof. Dietera Bingena i dra Kazimierza Wóycickiego
we współpracy z prof. Krzysztofem Ruchniewiczem ukazał się
najnowszy raport Grupy Kopernika: "Komunikaty oraz raporty z posiedzeń forum w latach 2000-2012".

 

13 lat temu w 2000r. z inicjatywy DPI w Darmstadcie oraz Instytutu Niemiec i Europy Północnej w Szczecinie powstało gremium dyskusyjne pod nazwą Grupa Kopernika. 

Od pierwszego spotkania, której pomysłodawcami i moderatorami są prof. Dieter Bingen i dr Kazimierz Wóycicki, niemieccy i polscy eksperci, którzy rozpatrują problemy stosunków polsko-niemieckich. Grupa Kopernika jest grupą nieformalną i liczy obecnie 21 uczestników, spotykających się od wiosny 2000r. dwa razy do roku na przemian głównie w Polsce lub w Niemczech. Grono ekspertów stanowiące “Grupę Kopernika” to u swoich początków osoby, który zaangażowane były w polsko-niemieckie pojednanie jeszcze w l.80-tych, które  łączy długa znajomość, wiele rozmów, wzajemne zaufanie, przyjaźń a także znajomość obu języków, historii i kultur.

 

Ważnym elementem spotkań Grupy Kopernika jest dyskusja na temat możliwych dróg naprawy lub potencjalnych rozwiązań aktualnych problemów. Rezultatem każdej dyskusji jest stworzenie wspólnego dokumentu strategicznego zwanego raportem. Inicjatorzy Grupy Kopernika wychodzą z założenia, że niewielki krąg ekspertów posługujących się mieszanką realizmu i niekonwencjonalności myślenia, potrafi na dłuższą metę zaproponować gremiom politycznym i opiniotwórczym pomysły na rozwiązanie problemów, stanowiących rzeczywiste lub potencjalne wyzwanie dla stosunków polsko-niemieckich.

 

grupa kopernika okladkaWybitni historycy, politolodzy, kulturoznawcy, osoby ze świata polityki i mediów na cyklicznych zjazdach oceniają aktualny stanu oraz warianty rozwoju stosunków polsko-niemieckich, przede wszystkim w dziedzinach, w których pojawiają się trudności spowodowane głębszymi przyczynami, o których nie mówi się w życiu politycznym, szukają punktów stycznych, w których łączą się elementy kultury, zagadnienia społeczne i polityka. 


Za patrona grupy partnerzy projektu wybrali Mikołaja Kopernika, bezstronnego odkrywcę, poszukiwacza nowatorskich odpowiedzi, który nie występującego wyłącznie w interesach własnego narodu, który był szanowany w równym stopniu przez Niemców i Polaków – Europejczyka w pełnym tego słowa znaczeniu. 

  

Komunikaty oraz raporty z posiedzeń forum w latach 2000-2012 poruszające najbardziej aktualne, a często nawet kontrowersyjne problemy stosunków polsko-niemieckich, jak np.: „Polskojęzyczna grupa w Niemczech”, "Rozwiązania problemów dóbr kulturowych przeniesionych na skutek wojny w Niemczech i w Polsce", który odbił się dość głośnym echem, "Europejskie Centrum przeciw Wypędzeniom, Propozycja koncepcji działań" lub "Ukraina - partner strategiczny". Raporty "Grupy Kopernika" obejmują bardzo szerokie spektrum.
W Niemczech dokumenty te wzbudzają duże zainteresowanie mediów i mają rolę opiniotwórczą. W Polsce ich czytelnikami są głównie środowiska ekspertów.

Read 24776 times Last modified on Mittwoch, 29 Mai 2013 11:00