Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Freitag, 23 September 2022

Spotkanie autorskie z Christiane Hoffmann

Written by 
Rate this item
(0 votes)

na-wwwkafel-5

 

CHRISTIANE HOFFMANN

"Wszystko, czego nie pamiętamy. Pieszo na trasie ucieczki mojego ojca"

 

SPOTKANIE AUTORSKIE W SALONIE HERZ  

01.10.2022, godz. 18:00

Kamienica Oppenheimów, Plac Solny 4

Wydarzenie będzie prowadzone w języku polskim i niemieckim

Wstęp bezpłatny, zapisy do 28.09.2022 r. pod adresem: Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann.

 

W styczniu 2020 roku Christiane Hoffmann, pracująca przez wiele lat jako dziennikarka, a od stycznia bieżącego roku pierwsza zastępczyni rzecznika rządu Republiki Federalnej Niemiec, wyrusza pieszo z wioski na Dolnym Śląsku. Przemierza 550 kilometrów na zachód, śladami historii i pozostawionych przez nią blizn: to droga, którą przebył jej ojciec, uciekając przed Armią Czerwoną zimą 1945 roku. Ucieczka odcisnęła ślad na życiu ówczesnego dziewięciolatka i pozostała niezabliźnioną raną. Po śmierci ojca córka wraca do wsi Rosenthal, która obecnie nazywa się Różyną. Zmaga się z gradobiciami i bagnistymi lasami. Zatrzymuje się w kościołach, kuchniach i izbach, szukając kontaktu z ludźmi. Podczas swoich wędrówek odkrywa na nowo ślady historii i przenosi pamięć o ucieczce i wypędzeniu do teraźniejszości. Jej książka, wydana przez wydawnictwo C.H. Beck, przez wiele miesięcy zajmowała czołowe miejsca na listach bestsellerów. Jest relacją z podróży, historią rodzinną i zarazem autorefleksją, osobistą i bardzo literacką. 

 

Komentarz prasowy:

"Zdumiewająca harmonia indywidualnych przeżyć i zbiorowego doświadczenia ucieczki i utraty ojczyzny (...) jednocześnie tęskni, krok po kroku, za historycznym zranieniem Europy Środkowej". 

 

Die Zeit, Andreas Kossert

 

"Niezwykle aktualna książka... wspaniała książka historyczna - bardzo poetycka".

 

mdr kultur, Matthias Schmidt

 

Spotkanie z autorką poprowadzi prof. Krzysztof Ruchniewicz dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Po spotkaniu zapraszamy wraz z Konsulatem Generalnym Niemiec we Wrocławiu na poczęstunek.

 

Wydarzenie organizowane przez OP ENHEIM i wydawnictwo C.H.Beck we współpracy z Konsulatem Generalnym Niemiec we Wrocławiu i Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego (CSNE)

Zrzut ekranu 2022-09-23 o 02.10.42

Read 1152 times Last modified on Freitag, 23 September 2022 00:14