Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Opublikuj swój tekst w "Inter Finitimos" Featured

Written by  Alicja Kuropatwa
Rate this item
(0 votes)

Muzea i wystawy w relacjach polsko-niemieckich

 

Muzea i wystawy od dziesięcioleci towarzyszą relacjom polsko-niemieckim, próbując je wizualizować, przybliżyć, ale też dostarczyć swego rodzaju kulturowego zaplecza dla polityki. Zachęcały do debat, ale też wywoływały liczne spory.
 

Obecnie obserwujemy wręcz w „przemyśle muzealnym” znaczny boom. Powstają nowe muzea w Polsce i Niemczech i stale przybywa kolejnych inicjatyw. Powstaje wrażenie jakiegoś pędu do wpisania niektórych tematów w krajobraz muzealny, a tym samym w pamięć zbiorową. W ostatnich kilku latach otwarto w RFN szereg ważnych instytucji wystawienniczych, które w różnym zakresie ujmują sprawy Polski i relacji polsko-niemieckich. Niektóre starsze wystawy, pokazywane w miejscach pamięci, zmodernizowano. Podobne tendencje można obserwować w Polsce. Niektóre projekty już zrealizowano, inne powstaną ostatecznie dopiero za kilka lat. Powstanie niektórych muzeów wywołuje jednak nadal pewne dyskusje, nie tylko w Polsce. Wydaje się, że najwięcej miejsca poświęcono ekspozycjom Muzeum Powstania Warszawskiego oraz projektowi Muzeum Ziem Zachodnich, które miało powstać we Wrocławiu. Także budowa gdańskiego Muzeum II wojny światowej i warszawskiego Muzeum Historii Żydów z pewnością będą wielokrotnie powracać w debatach.
 

Biorąc pod uwagę powyższe spostrzeżenia, najnowsze wydanie (10/2012) „Inter Finitimos – rocznika historii stosunków polsko-niemieckich”, w którym publikowane są oryginalne teksty z dziedziny historii, kulturoznawstwa i nauk pokrewnych, zostanie poświęcone dawnym projektom muzealnym i wystawom odnoszącym się do relacji polsko-niemieckich, jak i planowanym przedsięwzięciom.
 

Czy muzealny obraz sąsiada miał zbliżać, czy też realizował inne cele? Czy muzea i wystawy poprzez ich popularnonaukowy przekaz upraszczają, a czasem nawet wypaczają historię, czy stają się jednym z najważniejszych instrumentów jej popularyzacji? Jaka jest przyszłość muzeów historycznych? Czy nie wspieramy, jak określił to niegdyś jeden z polskich ministrów, budowy cmentarzy? Czy budowa takich wielkich i niejednokrotnie kosztownych przedsięwzięć ma sens w dobie Internetu i wirtualnych zasobów?
 

Zapraszamy do nadsyłania prac i wzięcia udziału w dyskusji.

Zainteresowanych autorów prosimy o uzgodnienie publikacji z Redakcją. Niezbędne wskazówki odnoszące się do sposobu przygotowania manuskryptu zostały zmieszczone na stronie internetowej: www.interfinitimos.de.
 

Pliki tekstowe, napisane w języku polskim lub niemieckim prosimy wysłać na adres:

Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann. lub  Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann.
 

Ostateczny termin nadsyłania tekstów upływa 15 grudnia 2012.

Read 30143 times Last modified on Donnerstag, 04 Juli 2013 12:52