Dariusz Wojtaszyn

wt.:

śr.:

godz. 12.3013.30

Studia historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1993-1998), doktorat (2007) oraz habilitacja (2014) na Uniwersytecie Wrocławskim, nauczyciel w szkole podstawowej, gimnazjum oraz liceum w Trzciance oraz Cieszynie (1999-2005), asystent w Katedrze Historii Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta (2005-2008), współpracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego (2007-2009), profesura gościnna na Uniwersytecie w Wiedniu (2015).

Stosunki polsko-niemieckie po II wojnie św., dzieje Niemiec oraz historia NRD, międzynarodowe badania podręcznikowe, historia, socjologia i antropologia sportu, europejskie miejsca pamięci, aspekty imagologiczne stosunków polsko-niemieckich, biohistoria.

• Historia polskiego i niemieckiego sportu w XIX i XX wieku. Idee, ludzie, polityka i kultura, Poznań 2016 (redakcja wraz z Włodzimierzem Stępińskim, Jerzym Eiderem)
  • Ideologiczna współpraca. Władze wobec środowisk opiniotwórczych w PRL i NRD, Wrocław 2016 (redakcja wraz z Sebastianem Ligarskim, Krzysztofem Ruchniewiczem)
  • RFN-NRD-PRL. Zbliżenia, Wrocław 2014 (redakcja wraz z Krzysztofem Ruchniewiczem)
  • Kibice w socjalizmie. Trybuny piłkarskie w NRD - studium historyczno-społeczne, Wrocław 2013
  • Schulbuch Geschichte. Ein deutsch-polnisches Projekt – Empfehlungen, hrsg. v. Gemeinsame Deutsch-Polnische Schulbuchkommission, Göttingen 2012 (współautor)
  • Po dwóch stronach historii. Polsko-niemieckie inicjatywy edukacyjne, Wrocław 2012 (redakcja wraz z Thomasem Stroblem)
  • Sport w cieniu polityki. Instrumentalizacja sportu w NRD, Wrocław 2011

• Obraz Polski i Polaków w prasie i literaturze NRD w okresie powstania Solidarności i stanu wojennego, Wrocław 2007

• Uczeń kontra mistrz. Rywalizacja NRD ze Związkiem Radzieckim i innymi państwami bloku wschodniego, [w:] "Przegląd Zachodni" nr 4, 2018.
  • Mecz piłkarski jako konfrontacja ustrojów politycznych. Wokół spotkania RFN-NRD na mistrzostwach świata w 1974 roku, [w:] Sport i polityka, pod red. Andrzeja Dubickiego, Rafała Junga, Michała Marcina Kobiereckiego, Łodź 2018.
  • Fußballstadt Lemberg - eine österreichisch-polnisch-jüdisch-ukrainische Verflechtungsgeschichte [w:] Images des Sports in Österreich. Innenansichten und Aussenwahrnehmungen, hrsg. von Matthias Marschik, Agnes Meisinger, Rudolf Müllner, Hannes Skocek, Georg Spitaler, Göttingen 2018.
  • Suseł po łambinowicku. Historia zagłady największej kolonii susła moręgowanego Spermophilus citellus koło Łambinowic na Śląsku Opolskim [w:] "Chrońmy przyrodę ojczystą", nr 74 (2), 2018 (wraz z Grzegorzem Wojtaszynem)
  • Der Fußballfan in der DDR – zwischen staatlicher Regulierung und gesellschaftlichem Widerstand, in: "Deutschland Archiv", 8.5.2018.
  • Football Politics in Central Eastern Europe: A Symptom of Growing Anti-Europeanism and Anti-Globalization? in: "Geopolitics, History, and International Relations", nr 10 (1), 2018 (wraz z Rolandem Benedikterem).
  • "Oazy wolności". Stadiony piłkarskie w NRD jako przestrzeń manifestacji politycznej kibiców, [w:] Modern futbol a świat kibiców 3. Interdyscyplinarne studia nad kulturą futbolu, pod redakcją Andrzeja Ostrowskiego, Wrocław 2017
  • Mitropa-Cup. Kreowanie koncepcji politycznej poprzez sport [w:] "Przegląd Zachodni", nr 4, 2017
  • Fussballfans in Polen. Sport, Gewalt und Politik [w:] "Osteuropa" nr 11-12, 2017 (wraz z Tomaszem Sahajem).
  • Instrumentalizacja nazistowskiej przeszłości Niemiec przez skrajnie prawicowe środowiska młodzieżowe w NRD, [w:] Pamięć o przeszłości w prywatnych narracjach i historiografii, pod red. Anny Warakomskiej, Warszawa 2017.
  • Wschodnioniemiecka recepcja wymiany listów między polskimi i niemieckimi biskupami w 1965 roku [w:] "Pamięć i Sprawiedliwość", nr 1 (29), 2017.
  • Politics at the Stadium [w:] "Public History Weekly" nr 5 (31), 2017.
  • Tematyka polska we wschodnioniemieckich "samizdatach" [w:] Filologia trudnego sąsiedztwa. Tom studiów dedykowany Profesorowi Markowi Zyburze w 60-lecie urodzin, pod red. Krzysztofa Ruchniewicza we współpracy z Piotrem Przybyłą i Dariuszem Wojtaszynem, Wrocław 2017.
  • Fussball, DDR und Wiedergewonnene Gebiete [w:] Erlebte und erinnerte Geschichte. Deutsch-polnische Biographien, Teil II, hrsg. v. Tomasz G. Pszczółkowski, Karol Czejarek, Axel Schmidt-Gödelitz, Pułtusk 2017.
  • Das gemeinsame Geschichtsbuch zur Geschichte Europas als neues Element im historischen Dialog zwischen Polen und Deutschen, [w:] Kreisau und Verdun. Wege zur deutsch-polnischen und deutsch-französischen Versöhnung und ihre Symbole im kollektiven Gedächtnis, hrsg. von Elżbieta Opiłowska, Krzysztof Ruchniewicz, Marek Zybura, Osnabrück 2017 (wraz z Thomasem Stroblem).

• członek międzynarodwej rady naukowej Bundeskanzler Willy-Brandt-Stiftung (2018-)
  • członek The International Society for the History of Physical Education and Sport (2018-)
  • członek austriackiej sieci naukowej SPORTHISTNET (2014-)
  • koordynator programu stypendialnego KAAD (2013–)
  • członek grupy ekspertów ds. „Historii piłki nożnej w NRD“ przy Niemieckim Związku Piłki Nożnej (2012–)
  • członek międzynarodowej sieci naukowej "Integration und Desintegration: Sozial- und Kulturgeschichte des osteuropäischen Sports im internationalen Vergleich" (2012–)
  • sekretarz prezydium Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej (2010–2012)
  • sekretarz naukowy Projektu „Polsko-Niemiecki Podręcznik Historii” (2008–2011)
  • stypendysta KAAD (2006)

• Historia Polski w XX w.
  • Historia Niemiec
  • Stosunki międzynarodowe po 1945 r.
  • Historia dyplomacji
  • Polityka zagraniczna Polski
  • Alternatywne formy stosunków międzynarodowych

• Sport i kibice sportowi w Europie