środa, 22 lipca 2009

www.obrop.uni.wroc.pl

12:00 - 13:00

11:00 - 12:00

Studia filologii germańskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytecie w Kassel i Mainz (1995-2000) oraz Europeistyki na Uniwersytecie Lipskim (2000-2003), staż w Instytucie Polskim w Lipsku (2001-2003), współmoderatorka cyklu wieczorów dyskusyjnych "Życie opowiedzieć, wspólnie powspominać historię" w Teatrze Görlitz (2003-2004), doktorat na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą na temat „Kontynuacje i cezury polsko-niemieckiej kultury pamięci. Görlitz/Zgorzelec 1945-2006” (2008), Koordynatorka programu stypendialnego „Międzynarodowa Sieć Nauczania i Uczenia się. Krzyżowa-Fellows Instytutu Georga Bella w Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego (od 2009)

Pogranicza europejskie, integracja europejska, globalizacja i regionalizacja, pamięć zbiorowa i polityka pamięci w Niemczech i Polsce, historia stosunków polsko-niemieckich, historia NRD

Görlitz/Zgorzelec. Zwei Seiten einer Stadt/Dwie strony miasta. Dresden: Edition Sächsische Zeitung 2005, (wraz z Stellą Pfeiffer); Kontinuitäten und Brüche deutsch-polnischer Erinnerungskulturen. Görlitz/Zgorzelec 1945-2006, Dresden: Neisse Verlag 2009.

Das Friedenszeichen von Kreisau” und „Der Händedruck von Verdun“. Wege zur deutsch-polnischen und deutsch-französischen Versöhnung und ihre Symbole im kollektiven Gedächtnis der Gesellschaften, (wersja polska: „Znak pokoju w Krzyżowej” i „Uścisk dłoni w Verdun”. Drogi do polsko-niemieckiego i niemieckiego francuskiego pojednania i ich symbole w pamięci zbiorowej społeczeństw), Wrocław: Atut 2009 (red. wraz z Krzysztofem Ruchniewiczem i Markiem Zyburą); Polsko-niemieckie transgranicza – rozmyte konfiguracje tożsamości Wrocław: Gajt 2011 (red. wraz z Zbigniewem Kurczem).

Deutsch-polnische Fragen in der Soziologie. Versuch einer Bilanz, w: Inter Finitimos. Jahrbuch zur deutsch-polnischen Beziehungsgeschichte 7/2009, s. 33-56 (wraz z Zbigniewem Kurczem); Stosunki między Polską a NRD w pamięci mieszkańców pogranicza, w: Basil Kerski, Andrzej Kotula,Krzysztof Ruchniewicz, Kazimierz Wóycicki (red.): Przyjaźń nakazana? Stosunki między NRD i Polską w latach 1949-1990, Wrocław: Atut 2009, s. 159-172; Erinnerung an den Anfang. Die Ansiedlung der Polen in Zgorzelec in den Memoiren und Erinnerungen der Bürger, w: Pietsch, Martina (red.): Heimat und Fremde. Migration und Stadtentwicklung in Görlitz und Zgorzelec seit 1933, Görlitz 2010, s. 78-87; Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego jako centrum edukacji, w: Marek Hałub, Anna Mańko-Matysiak (red.): Schlesische Gelehrtenrepublik/Śląska Republika Uczonych, T. 4. Wrocław/Drezno 2010, s. 435-451; Erinnerungspolitik im deutsch-polnischen Grenzgebiet nach dem Zweiten Weltkrieg, w:  InterFinitiomos. Jahrbuch zur deutsch-polnischen Beziehungsgeschichte  8/2010, s. 101-118; Stadt – Fluss – Grenze. Geteilte Städte an der deutsch-polnischen Grenze , w: Eurostudia: Transatlantische Zeitschrift für Europaforschung, Vol. 7, No. 1-2/2011, s. 153-166; Grenze im Verschwinden? Deutsch-polnische regionale und grenzüberschreitende Zusammenarbeit, w: Dieter Bingen/Peter Olivier Loew, Krzysztof Ruchniewicz und Marek Zybura (red.): Erwachsene Nachbarschaft. Die deutsch-polnischen Beziehungen 1991 bis 2011, Wiesbaden: Harrassowitz Verlag  2011, s. 269-279.

Stypendystka Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) na Uniwersytecie w Kassel (1998) i na Uniwersytecie Lipskim (2000-2002) i (lipiec-wrzesień 2011); Tutorka Fundacji im. Roberta Boscha do spraw kultury i jęz. polskiego na Uniwersytecie Lipskim (2002-2003), Europa-Fellow na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą w programie doktoranckim Niemieckiego Ministerstwa Edukacji (2003-2006), stypendystka Fundacji im. Alfreda Toepfera F.V.S. (2006-2007); Residential-Fellow i koordynatorka programu stypendialnego „Międzynarodowa Sieć Nauczania i Uczenia się. Krzyżowa-Fellows Instytutu Georga Bella z Chichester w Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, wspartego przez Fundację im. Roberta Boscha (od 2009- ); nagroda rektorska UWr za osiągnięcia naukowe uzyskane w 2009 roku, od kwietnia 2011 – członek Zespołu Specjalistycznego z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i nauk o sztuce i twórczości artystycznej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

• globalizacja i regionalizacja
  • etniczność, narodowość i multikulturalizm w Europie
  • historia integracji europejskiej

Europeizacja pogranicza w perspektywie porównawczej Wschód-Zachód