Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Aleksandra Maatsch

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Maatsch

dr hab. prof. UWr Aleksandra Maatsch

Kierownik Katedry Jean Monnet ds. Polityki Europejskiej

Kierownik Katedry Nauk Społecznych i Ekonomii

pokój:

tel.:

e-mail:

strona internetowa:

33

+48 71 375 95 08

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

https://www.researchgate.net/profile/Aleksandra_Maatsch

Zrzut ekranu 2022-03-21 o 04.28.10

Katedra Jean Monnet ds. Polityki Europejskiej 

pokój:

e-mail:

strona 

internetowa:

twitter:

33

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

https://www.redemo.eu

@a_maatsch

Celem naukowym Katedry jest badanie funkcjonowania demokracji przedstawicielskiej w warunkach kryzysu. Katedra w szczególności bada wpływ kryzysu ekonomicznego oraz pandemii wirusa Covid-19 na demokrację przedstawicielską w Europie. Działania Katedry są zorganizowane w trzech pakietach badawczych:

 

  • WP-1 DYDAKTYKA 

 

Niniejszy pakiet obejmuje działania na rzecz dydaktyki, które są podejmowane przez kierowniczkę Katedry i zespół.

 

  • WP-2 EUROPE NOW! 

 

Pakiet ten dotyczy aktywności publicznej (outreach), a w szczególności serii regularnych spotkań skierowanych do ogólnej publiczności, praktyków, organizacji pozarządowych, studentów i uczniów szkół średnich.

 

  • WP-3 DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZA

 

Ten pakiet obejmuje badania naukowe i warsztaty organizowane z udziałem interdyscyplinarnej i międzynarodowej kadry badawczej zajmującej się wpływem kryzysów na demokrację przedstawicielską. 

Katedra Jean Monnet jest osadzona w dyscyplinie nauk politycznych. Zespół składa się z politologów związanych z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta oraz z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

  • Kierowniczka Katedry - prof. Aleksandra Maatsch

 

Aleksandra Maatsch jest profesorem nauk o polityce i kierowniczką Katedry Jean Monnet w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta na Uniwersytecie Wrocławskim. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie (CEU), Aleksandra Maatsch uzyskała tytuł doktora nauk politycznych na Uniwersytecie w Bremie w Niemczech (2011). Następnie pracowała w Instytucie Spraw Publicznych (IPP-CSIC) w Madrycie, na Uniwersytecie w Cambridge (POLIS), w Instytucie Max Planck w Kolonii oraz na Uniwersytecie w Kolonii (p.o. kierowniczka Katedry Polityki Europejskiej i Wielopoziomowej). Aleksandra Maatsch uzyskała habilitację na Uniwersytecie w Chemnitz (Niemcy). Specjalizuje się w porównawczej polityce europejskiej i studiach legislacyjnych. Jej badania były publikowane w różnych czasopismach, takich jak West European Politics, Journal of Common Market Studies oraz Journal of European Public Policy. 

 

  • Zespół

 

Karolina Borońska-Hryniewiecka (dr) jest adiunktem w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz visiting fellow w (CESSP) Panthéon-Sorbonne. W przeszłości była stypendystką Jean Monnet w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim (2012-2013), wykładowczynią na Uniwersytecie Masaryka (2013-2015), kierowniczką programu UE w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (2016-2018) oraz visiting fellow w (CEE) Sciences Po (2019-2020). Zainteresowania badawcze Karoliny leżą na styku studiów nad UE i legislacją, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania parlamentów w sprawy UE. W latach 2019-2022 była głównym badaczem w projekcie finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki "National Parliaments as Multi-Arena Players in the EU?". Jej prace ukazały się w European Political Science Review, Politics and Governance, Journal of European Integration oraz Journal of Legislative Studies.

 

Edgars Eihmanis (PhD) jest politologiem zajmującym się problematyką porównawczej ekonomii politycznej i polityki publicznej. Edgars Eihmanis uzyskał tytuł magistra socjologii i nauk politycznych na Uniwersytecie w Amsterdamie oraz tytuł doktora nauk politycznych w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim (EUI) we Florencji. Brał udział w wielu międzynarodowych projektach, a jego badania były publikowane w wiodących czasopismach naukowych. Jego artykuł na temat efektów Semestru Europejskiego "Cherry-picking external constraints" został opublikowany w Journal of European Public Policy. Przed podjęciem pracy na Uniwersytecie Wrocławskim jako pracownik naukowy w finansowanym przez NCN projekcie PANDEMO (https://www.pandemo.eu), Edgars Eihmanis był stypendystą EUI, badającym społeczno-ekonomiczne reakcje Europy Środkowo-Wschodniej na pandemię.

 

  • Partnerzy

 

Anna Pacześniak jest profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie Wrocławskim (od 2005 r.), specjalizuje się w polityce europejskiej i polskiej oraz w porównawczej analizie partii politycznych. W latach 2011-2018 pracowała jako wykładowca na Free University w Brukseli, w okresie 2016-2017 Anna Pacześniak była stypendystką Wallonia-Brussels International. Prowadziła różne projekty badawcze w Polsce i za granicą, np. "Européanisation des partis politiques - méthodes d'étude" (projekt badawczy realizowany w 2010 r. we Francji). Na Uniwersytecie Wrocławskim kieruje Zakładem Europejskich Procesów Politycznych, jest także vice-przewodniczącą Dyscypliny Nauk o Polityce i Administracji. Anna Pacześniak ma na swoim koncie wiele publikacji z zakresu problematyki partii politycznych, z których ostatnie to "Party organization and communication in Poland" (Palgrave 2021) czy "Comprendre la Pologne. Société, politique et institutions" (Paris 2016). 

czw.:

godz. 17.00–18.00

MS Teams, kontakt mailowy

Aleksandra Maatsch piastuje stanowisko Kierownika Katedry ds. Nauk Społecznych i Ekonomicznych w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willego Brandta na Uniwersytecie Wrocławskim. Po ukończeniu studiów magisterskich na Uniwersytecie  Środkowoeuropejskim (CEU) w Budapeszcie, Aleksandra Maatsch obroniła doktorat w zakresie nauk politycznych na Uniwersytecie w Bremie (2008). Następnie pracowała w Instytucie Spraw Publicznych (IPP-CSIC) w Madrycie (2011-13), na Uniwersytecie w Cambridge (2013-14), w Instytucie Maxa Plancka w Kolonii (2014-16), na Uniwersytecie w Kolonii (gdzie przez rok była kierownikiem Katedry ds. Polityki Europejskiej i Wielopoziomowej) oraz na Katolickim Uniwersytecie w Lille. W listopadzie 2020 roku Aleksandra Maatsch uzyskała stopień doktora habilitowanego na Technicznym Uniwersytecie w Chemnitz, zaś w grudniu 2020 roku otrzymała nominację na stanowisko profesora Uniwersytetu Wrocławskiego.

W swojej pracy zajmuje się Aleksandra Maatsch interdyscyplinarną analizą politycznych, społecznych a także ekonomicznych aspektów procesu integracji europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Niemiec. Aktualnie badania Aleksandry Maatsch koncentrują się na dwóch obszarach badawczych: koordynacji polityki budżetowej i gospodarczej w krajach Unii a także na roli parlamentów w czasie pandemii COVID-19 (Projekt NCN OPUS „Demokracja w Czasach Pandemii”, PANDEMO).

 W przeszłości Aleksandra Maatsch zajmowała się także polityką obywatelstwa narodowego w krajach Unii Europejskiej oraz analizą mediów. W swoich publikacjach stosuje zarówno ilościowe jak i jakościowe metody badawcze (np. analiza dyskursu) a także metodę QCA.

Artykuły

  • Cooper, I.; Maatsch, A. and Smith, J. (eds.) ‘Governance without Democracy? Analyzing the Role of Parliaments in European Economic Governance after the Crisis’, in: Parliamentary Affairs, vol. 73(4) – Special Issue.  
  • Maatsch, A. (2017) ‘Effectiveness of the European Semester: Explaining Domestic Consent and Contestation’, in: Parliamentary Affairs, vol. 73(4).
  • Maatsch, A. (2016) ‘Drivers of Political Parties’ Voting Behaviour in European Economic Governance: The Ultimate Decline of the Economic Cleavage?’ in: West European Politics, 39(4).  
  • Closa, C. and Maatsch, A. (2014) ‘In a spirit of solidarity? Justifying the European Financial Stability Facility (EFSF) in national parliamentary debates’, in:  Journal of Common Market Studies, Vol. 52(4).  
  • Maatsch, A. (2014) ‘Are we all austerians now? An analysis of national parliamentary parties’ positioning on anti-crisis measures in the eurozone’, in: Journal of European Public Policy, vol. 21(1).  

Monografie

  • Maatsch, A. (2017) Parliaments and the Economic Governance of the European Union: Talking Shops or Deliberative Bodies? (London: Routledge).  
  • Maatsch, A. (2011) Ethnic Citizenship Regimes. Europeanisation, Post-War Migration and Redressing Past Wrongs (London: Palgrave Macmillan).

Aktualnie Aleksandra Maatsch jest kierownikiem projektu NCN OPUS pt. „Demokracja w czasach pandemii: schyłek czy nowa forma demokracji przedstawicielskiej?”, PANDEMO. Wcześniejsze doświadczenie badawcze Aleksandry Maatsch jest oparte na udziale w czterech międzynarodowych projektach badawczych oraz sieciach: (1) “Obywatelstwo i proces konstytucyjny: transformacje sfer publicznych w procesie integracji Europy Wschodniej i Zachodniej”, finansowany przez Fundację Volkswagena, (2) “Odbudowa Demokracji w Europe” (RECON), ramowy projekt europejski kierowany przez ARENĘ w Oslo, (3) “Obserwator Parlamentów po Traktacie Lisbońskim (OPAL) oraz (4) Demokracja Parlamentarna w Europie (PADEMIA). Aleksandra Maatsch otrzymała poza tym indywidulne środki badawcze z Fundacji Volkswagena, ESRC oraz El Consejo Superior de Investigationes Científicas & Fondo Social Europeo (JAE-Doc). 

Angielski, niemiecki, polski oraz hiszpański

Czytany 12642 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 maja 2022 13:58
Więcej w tej kategorii: « Katedra Nauk Spolecznych