Aleksandra Maatsch

czw.:

godz. 14.00–15.00

godz. 14.00–15.00

Aleksandra Maatsch (PhD) piastuje stanowisko Kierownika Katedry ds. Nauk Społecznych i Ekonomicznych w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willego Brandta na Uniwersytecie Wrocławskim. Po ukończeniu studiów magisterskich na Uniwersytecie  Środkowoeuropejskim (CEU) w Budapeszcie, Aleksandra Maatsch obroniła doktorat w zakresie nauk politycznych na Uniwersytecie w Bremie (2008). Następnie pracowała w Instytucie Spraw Publicznych (IPP-CSIC) w Madrycie (2011-13), na Uniwersytecie w Cambridge (2013-14), w Instytucie Maxa Plancka w Kolonii (2014-16), na Uniwersytecie w Kolonii (gdzie przez rok była kierownikiem Katedry ds. Polityki Europejskiej i Wielopoziomowej) oraz na Katolickim Uniwersytecie w Lille. Aleksandra Maatsch złożyła swoją pracę habilitacyjną, opartą na publikacjach z okresu 2011-2017, na Technicznym Uniwersytecie w Chemnitz (2018).

W swojej pracy zajmuje się Aleksandra Maatsch interdyscyplinarną analizą politycznych, społecznych a także ekonomicznych aspektów procesu integracji europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Niemiec. Aktualnie badania Aleksandry Maatsch koncentrują się na trzech obszarach badawczych: koordynacji polityki budżetowej i gospodarczej w krajach Unii, ratyfikacji międzynarodowych umów handlowych a także na roli parlamentów w procesie Brexitu. W przeszłości Aleksandra Maatsch zajmowała się także polityką obywatelstwa narodowego w krajach Unii Europejskiej oraz analizą mediów. W swoich publikacjach stosuje zarówno ilościowe jak i jakościowe metody badawcze (np. analiza dyskursu) a także metodę QCA.

Artykuły

• Cooper, I.; Maatsch, A. and Smith, J. (eds.) ‘Governance without Democracy? Analyzing the Role of Parliaments in European Economic Governance after the Crisis’, in: Parliamentary Affairs, vol. 73(4) – Special Issue.
  • Maatsch, A. (2017) ‘Effectiveness of the European Semester: Explaining Domestic Consent and Contestation’, in: Parliamentary Affairs, vol. 73(4).
  • Maatsch, A. (2016) ‘Drivers of Political Parties’ Voting Behaviour in European Economic Governance: The Ultimate Decline of the Economic Cleavage?’ in: West European Politics, 39(4).
  • Closa, C. and Maatsch, A. (2014) ‘In a spirit of solidarity? Justifying the European Financial Stability Facility (EFSF) in national parliamentary debates’, in:  Journal of Common Market Studies, Vol. 52(4).
  • Maatsch, A. (2014) ‘Are we all austerians now? An analysis of national parliamentary parties’ positioning on anti-crisis measures in the eurozone’, in: Journal of European Public Policy, vol. 21(1).

Monografie

• Maatsch, A. (2017) Parliaments and the Economic Governance of the European Union: Talking Shops or Deliberative Bodies? (London: Routledge).
  • Maatsch, A. (2011) Ethnic Citizenship Regimes. Europeanisation, Post-War Migration and Redressing Past Wrongs (London: Palgrave Macmillan).

Doświadczenie badawcze Aleksandry Maatsch jest oparte na udziale w czterech międzynarodowych projektach badawczych oraz sieciach: (1) “Obywatelstwo i proces konstytucyjny: transformacje sfer publicznych w procesie integracji Europy Wschodniej i Zachodniej”, finansowany przez Fundację Volkswagena, (2) “Odbudowa Demokracji w Europe” (RECON), ramowy projekt europejski kierowany przez ARENĘ w Oslo, (3) “Obserwator Parlamentów po Traktacie Lisbońskim (OPAL) oraz (4) Demokracja Parlamentarna w Europie (PADEMIA). Aleksandra Maatsch otrzymała poza tym indywidulne środki badawcze z Fundacji Volkswagena, ESRC oraz El Consejo Superior de Investigationes Científicas & Fondo Social Europeo (JAE-Doc).

Aktualnie Aleksandra Maatsch pracuje nad nowymi projektami badawczymi: (1) Ciągłość i zmiana: dyskurs polityczny w relacjach polsko-niemieckich (projekt zbiorowy), (2) ratyfikacje międzynarodowych umów handlowych (indywidualny projekt) oraz (3) rola parlamentów w procesie Brexitu (projekt indywidualny).

Angielski, niemiecki, polski oraz hiszpański

Czytany 198 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 listopada 2018 10:41
Więcej w tej kategorii: « Katedra Nauk Spolecznych