Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

co chcielibyście wiedzieć o ISE

 

Europy nie da się zmierzyć. Europa to coś więcej niż granice, regulacje i instytucje. Europa to (wciąż nowe) idee i wyzwania, to sukcesy i kryzysy, integracja i „-exit”, wielki projekt i partykularne interesy. To wspólna historia, która boleśnie dzieli, to jedność i różnorodność, to liczba pojedyncza i liczba mnoga jednocześnie. Czym jest i ile znaczy Europa dla Europejczyków i nie-Europejczyków? Co Europę jednoczy, a co ją dzieli? Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i jaki możemy mieć na nią wpływ? Jak możemy wpływać na procesy decyzyjne w Unii? Podczas studiów będziemy szukać odpowiedzi na te pytania korzystając z dokonań i metod różnych dyscyplin z obszaru nauk humanistycznych i społecznych. Nauczymy Cię opisywać, analizować, diagnozować i projektować Europę. 

Studia europeistyczne mają z reguły bardzo „wielodyscyplinarne” plany zajęć, tzn. zajęcia te prowadzą przedstawiciele różnych dziedzin: historycy, politolodzy, socjolodzy czy ekonomiści, którzy przekazują „kanoniczną” wiedzę z obszaru swych naukowych profesji. Nie widzimy w tym niczego złego, ale proponujemy pójść krok dalej. W programie studiów ISE oferujemy także przedmioty, które scalają doświadczenia zdobyte i metody wypracowane na styku i w interakcji różnych dyscyplin. Przykład? Memory studies! Po polsku „pamięcioznawstwo” słabo jeszcze funkcjonuje, ale nasi pracownicy dokładają starań, żeby to zmienić… Ponieważ współtworzyliśmy ważne międzynarodowe projekty badawcze (także z obszaru nacjonalizmu, polityki tożsamości czy studiów nad pograniczem), zamierzamy spożytkować te doświadczenia na zajęciach dydaktycznych. Słowem: pracujemy interdyscyplinarnie i uczymy interdyscyplinarności.

Studiując ISE będziesz miał możliwość wyboru różnych ścieżek rozwoju (modułów) z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. W ich ramach będziesz mógł rozwinąć wiedzę z zakresu literatury i kultury w perspektywie transnarodowej; kina niemieckiego w perspektywie europejskiej; polityki tożsamościowej i tożsamości regionalnych w Europie; bądź też koncepcji państwa dobrobytu (welfare state). Szczególny nacisk kładziemy na znajomość języków obcych, które stanowią istotne narzędzia pracy każdego, kto chce zawodowo zajmować się Europą. Dlatego oferujemy lektoraty nie z jednego, a z dwóch języków obcych.

ISE daje Ci możliwość odbycia praktyk zagranicznych, np. w Parlamencie Europejskim czy Komisji Europejskiej, z którymi podpisaliśmy stosowne porozumienia. Dzięki naszej międzynarodowej sieci kontaktów naukowych możliwe będą także krótko- i długoterminowe pobyty na partnerskich uniwersytetach (m.in. w Monachium, Dreźnie, Lipsku, Padwie czy Brukseli). Będziemy zapraszać na wykłady gościnne profesorów z wiodących europejskich ośrodków akademickich. A latem będziesz mogła/mógł pojechać na… wakacje albo na szkołę letnią (albo na jedno i drugie). CSNE od 5 lat z powodzeniem współorganizuje poświęconą problematyce europejskiej międzynarodową szkołę letnią w kooperacji z Centrum Interdyscyplinarnych Badań Niemcoznawczych (CIERA) w Paryżu i Uniwersytetem Ludwika Maksymiliana (LMU) w Monachium, powszechnie uznawanym za najlepszą niemiecką uczelnię wyższą. 

Zdecydowanie tak! Nasze atuty można wyrazić liczbowo lub przy pomocy intuicyjnie zrozumiałych symboli: 

  • 30 — to limit miejsc na roku, oznaczający zajęcia w małych grupach i wykluczający anonimowość,
  • 20% — wynosi udział (nieodpłatnych) zajęć w języku angielskim w programie studiów,
  • A+ — to (najwyższa) kategoria naukowa przyznana Wydziałowi Nauk Historycznych i Pedagogicznych,
  • ?! — intensywności międzynarodowych kontaktów naukowych i doświadczeń dydaktycznych naszych pracowników nie udało nam się zmierzyć, ale zapewniamy, że jest ona bardzo wysoka…

ISE da Ci nie tylko w usystematyzowaną wiedzę na temat Europy i Unii Europejskiej, ale także wyposaży w umiejętności i kompetencje społeczne nieodzowne w pracy w międzynarodowych i wielokulturowych zespołach i środowiskach. Będziesz przygotowana/-y do pracy koncepcyjnej, organizacyjnej, doradczej czy edukacyjnej zarówno w urzędach integracji europejskiej, w ambasadach i konsulatach, w jednostkach i organach wojewódzkich czy biurach europosłów, posłów i senatorów, jak i firmach doradczych i szkoleniowych, w instytucjach kultury, przedsiębiorstwach prowadzących działalność międzynarodową i międzynarodowych korporacjach, a także instytucjach zajmujących się pozyskiwaniem środków unijnych. A może zechcesz kontynuować studia w jednym z oferowanych przez WNHiP lub CSNE seminariów doktoranckich?

Do tego, by rozpocząć studia, wystarczy:

  • dyplom studiów licencjackich z oceną co najmniej dobrą,
  • znajomość języka angielskiego na poziomie B2

A przede wszystkim… entuzjazm i otwarta głowa! 

Ze względu na poziom naukowy i jakość kształcenia: Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych to jeden z najlepszych wydziałów humanistycznych w Polsce (A+ = „poziom wiodący”)*, a Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta gwarantuje międzynarodowe kontakty naukowe i renomę.

 

*Certyfikat A+ („poziom wiodący”) to najwyższa kategoria nadawana uniwersyteckim jednostkom naukowym przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN) zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

====