Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Przegląd filmowy "Obrazy historii"
piątek, 09 listopada 2012 10:00

CSNE, jako jeden z organizatorów, serdecznie zaprasza na 6. edycję przeglądu filmowego "Obrazy historii", który odbędzie się w dniach: 16-22 listopad w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

W roku 2012 przegląd filmowy „Obrazy historii” zostanie zorganizowany po raz szósty i odbędzie się w trzech miastach – Wrocławiu, Krakowie i Gliwicach. Tematem tegorocznej edycji, zorganizowanej pod hasłem Ojczyzna–obczyzna – filmowa mapa migracji w Niemczech, jest zjawisko migracji, do których doszło w Europie po drugiej wojnie światowej.

 

Jako że Niemcy, z uwagi na swoją sytuację gospodarczą, społeczną i polityczną, odegrały w tym kontekście istotną rolę (jako kraj docelowy wielu emigrantów z Europy południowej i wschodniej), kino niemieckie pełne jest obrazów ukazujących współczesne „wędrówki ludów”.

 

Większość filmów, których fabuła skupia się na problemach wynikających z migracji i zagadnieniach związanych z wielokulturowością, dotyczy losów przybyszów z Turcji, kraju, z którego pochodzi najwięcej obcokrajowców mieszkających dziś w RFN.

 

We współczesnym kinie niemieckim problemami mniejszości oraz multikulturowego społeczeństwa zwykle zajmują się reżyserzy z tzw. tłem migracyjnym, wśród których bodaj największą popularnością i uznaniem cieszy się „niemiecki Turek” Fatih Akin, twórca filmów takich jak Głową w mur czy Na krawędzi nieba. Jego bohaterowie to osoby posiadające – podobnie jak sam filmowiec – podwójną tożsamość, obywatele Niemiec o tureckich, włoskich lub greckich korzeniach.

 

Społeczno-polityczny kontekst migracji, tożsamość „migracyjna”, inne, poza przynależnością narodowo-etniczną, elementy wykluczenia, problemy środowisk mniejszościowych oraz, jak się wydaje wciąż nierozwiązana, kwestia asymilacji obcokrajowców, bądź tzw. „nowych Niemców” w dzisiejszej Republice Federalnej Niemiec, to wątki, którym w tym roku chcemy poświęcić uwagę, zarówno poprzez same filmy, jak i prowadzone wokół nich dyskusje z udziałem gości z Polski i Niemiec.

 

Migracje stanowią ważną część współczesnej Europy, jej kultury, obyczajowości, kierunków rozwoju i samoświadomości. Mając to na uwadze postanowiliśmy pokazać te z niemieckich filmów, które najciekawiej bądź najodważniej opowiadają o tym akapicie europejskiej historii, dziejącej się wszak na naszych oczach. Warto również przypomnieć, iż większość z wybranych przez nas filmów pozostaje w Polsce niemal nieznana.


Program

 

Wrocław, 16.-22.11.2012, Dolnośląskie Centrum Filmowe, sala „Lalka”
 

16.11., godz. 20.00 – Otwarcie przeglądu; Strach zżerać duszę, reż. Rainer Werner Fassbinder

Przed filmem odbędzie się wystąpienie prof. Andrzeja Gwoździa, filmoznawcy i medioznawcy, wybitnego badacza kina niemieckiego, dotyczące wątków migracyjnych w twórczości Rainera Wernera Fassbindera.

 

17.11., godz. 20.00 - 40 m2 Niemiec, reż. Tevfik Başer

18.11., godz. 20.00 - Nazwisko Murat Kurnaz, reż. Fatih Akin oraz Szybko i bezboleśnie, reż. Fatih Akin

Po filmie odbędzie się spotkanie pod tytułem „Fatih Akin – twórca na styku kultur” z udziałem Very Schmidt ze stowarzyszenia Ostpol w Lipsku, kuratorki i koordynatorki międzynarodowych projektów filmowych.

 

19.11., godz. 20.00 - Światła, reż. Hans-Christian Schmid

20.11., godz. 20.00 - W obcej skórze, reż. Angelina Maccarone

Po seansie odbędzie się spotkanie z Ewą Fiuk, autorką książki „Inicjacje, tożsamość, pamięć. Kino niemieckie na przełomie wieków” (Wrocław 2012)

 

21.11., godz. 20.00 - Lassallestrasse 19, reż. Lukas Thiele oraz Kebab Connection, reż. Anno Saul

22.11., godz. 20.00 - Obca, reż. Feo Aladag

Pobierz opis filmów w formacie pdf


Na wszystkie projekcje wstęp wolny.

Przed każdym seansem słowo wstępne wygłosi filmoznawczyni i autorka projektu Ewa Fiuk.
 

Polska lista dialogowa do filmu „W obcej skórze” została pozyskana dzięki uprzejmości Kina Pod Baranami w Krakowie.

 

Projekt finansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

Organizator:

Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Krakowie

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

Instytut Goethego w Krakowie

Dom Norymberski

Kino Amok w Gliwicach

Odra Film

OSTPOL