Przegląd filmowy "Obrazy historii" |
piątek, 09 listopada 2012 10:00 |
CSNE, jako jeden z organizatorów, serdecznie zaprasza na 6. edycję przeglądu filmowego "Obrazy historii", który odbędzie się w dniach: 16-22 listopad w Dolnośląskim Centrum Filmowym. W roku 2012 przegląd filmowy „Obrazy historii” zostanie zorganizowany po raz szósty i odbędzie się w trzech miastach – Wrocławiu, Krakowie i Gliwicach. Tematem tegorocznej edycji, zorganizowanej pod hasłem Ojczyzna–obczyzna – filmowa mapa migracji w Niemczech, jest zjawisko migracji, do których doszło w Europie po drugiej wojnie światowej.
Jako że Niemcy, z uwagi na swoją sytuację gospodarczą, społeczną i polityczną, odegrały w tym kontekście istotną rolę (jako kraj docelowy wielu emigrantów z Europy południowej i wschodniej), kino niemieckie pełne jest obrazów ukazujących współczesne „wędrówki ludów”.
Większość filmów, których fabuła skupia się na problemach wynikających z migracji i zagadnieniach związanych z wielokulturowością, dotyczy losów przybyszów z Turcji, kraju, z którego pochodzi najwięcej obcokrajowców mieszkających dziś w RFN.
We współczesnym kinie niemieckim problemami mniejszości oraz multikulturowego społeczeństwa zwykle zajmują się reżyserzy z tzw. tłem migracyjnym, wśród których bodaj największą popularnością i uznaniem cieszy się „niemiecki Turek” Fatih Akin, twórca filmów takich jak Głową w mur czy Na krawędzi nieba. Jego bohaterowie to osoby posiadające – podobnie jak sam filmowiec – podwójną tożsamość, obywatele Niemiec o tureckich, włoskich lub greckich korzeniach.
Społeczno-polityczny kontekst migracji, tożsamość „migracyjna”, inne, poza przynależnością narodowo-etniczną, elementy wykluczenia, problemy środowisk mniejszościowych oraz, jak się wydaje wciąż nierozwiązana, kwestia asymilacji obcokrajowców, bądź tzw. „nowych Niemców” w dzisiejszej Republice Federalnej Niemiec, to wątki, którym w tym roku chcemy poświęcić uwagę, zarówno poprzez same filmy, jak i prowadzone wokół nich dyskusje z udziałem gości z Polski i Niemiec.
Migracje stanowią ważną część współczesnej Europy, jej kultury, obyczajowości, kierunków rozwoju i samoświadomości. Mając to na uwadze postanowiliśmy pokazać te z niemieckich filmów, które najciekawiej bądź najodważniej opowiadają o tym akapicie europejskiej historii, dziejącej się wszak na naszych oczach. Warto również przypomnieć, iż większość z wybranych przez nas filmów pozostaje w Polsce niemal nieznana. Program
Wrocław, 16.-22.11.2012, Dolnośląskie Centrum Filmowe, sala „Lalka” 16.11., godz. 20.00 – Otwarcie przeglądu; Strach zżerać duszę, reż. Rainer Werner Fassbinder Przed filmem odbędzie się wystąpienie prof. Andrzeja Gwoździa, filmoznawcy i medioznawcy, wybitnego badacza kina niemieckiego, dotyczące wątków migracyjnych w twórczości Rainera Wernera Fassbindera.
17.11., godz. 20.00 - 40 m2 Niemiec, reż. Tevfik Başer 18.11., godz. 20.00 - Nazwisko Murat Kurnaz, reż. Fatih Akin oraz Szybko i bezboleśnie, reż. Fatih Akin Po filmie odbędzie się spotkanie pod tytułem „Fatih Akin – twórca na styku kultur” z udziałem Very Schmidt ze stowarzyszenia Ostpol w Lipsku, kuratorki i koordynatorki międzynarodowych projektów filmowych.
19.11., godz. 20.00 - Światła, reż. Hans-Christian Schmid 20.11., godz. 20.00 - W obcej skórze, reż. Angelina Maccarone Po seansie odbędzie się spotkanie z Ewą Fiuk, autorką książki „Inicjacje, tożsamość, pamięć. Kino niemieckie na przełomie wieków” (Wrocław 2012)
21.11., godz. 20.00 - Lassallestrasse 19, reż. Lukas Thiele oraz Kebab Connection, reż. Anno Saul 22.11., godz. 20.00 - Obca, reż. Feo Aladag Na wszystkie projekcje wstęp wolny. Przed każdym seansem słowo wstępne wygłosi filmoznawczyni i autorka projektu Ewa Fiuk. Polska lista dialogowa do filmu „W obcej skórze” została pozyskana dzięki uprzejmości Kina Pod Baranami w Krakowie.
Projekt finansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Organizator: Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Krakowie Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego Instytut Goethego w Krakowie Dom Norymberski Kino Amok w Gliwicach Odra Film OSTPOL
|