Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Danuta Lipińska_podziękowania
czwartek, 19 maja 2011 07:47

Danuta Lipińska / LO Nr X Wrocław

W imieniu dyrekcji i młodzieży Liceum Ogólnokształcącego Nr X we Wrocławiu oraz swoim własnym pragnę najserdeczniej podziękować panu profesorowi za umożliwienie uczniom klasy I a udziału w warsztatach edukacyjnych w ramach cyklu: Niemcy. Polityka – Kultura – Społeczeństwo.

Nie można uczyć się języka obcego bez poznania historii, kultury, tradycji jego kraju, tym bardziej, gdy jest to język kraju sąsiedzkiego, kraju, z którym historia wzajemnych stosunków społeczno-politycznych jest trudna, nierzadko wręcz bolesna i wymagająca  analizy, wyjaśnień, zrozumienia.

Osobne podziękowania przekazujemy wszystkim prowadzącym zajęcia – pani dr Mirosławie Zielińskiej, panu dr. Dariuszowi Wojtaszynowi i panu dr. Andrzejowi Dębskiemu, którzy wykazali się ogromną wiedzą z zakresu omawianej tematyki oraz zadbali o to, by spotkania z młodzieżą były interesujące nie tylko pod względem merytorycznym, ale także wzbogacone o  prezentację materiałów, ilustrujących przedstawiane zagadnienia.

Tematem warsztatów poprowadzonych przez dr Mirosławę Zielińską były wzajemne polsko-niemieckie kontakty w dziedzinie literatury oraz percepcja literatury polskiej na rynku niemieckim.

Dr Dariusz Wojtaszyn omówił historię i rolę sportu  w Niemczech. Uczniowie mieli okazję nie tylko poznać najwybitniejszych sportowców i ich dokonania, lecz przede wszystkim dowiedzieć się, jaką rolę odgrywał sport w czasach totalitaryzmu niemieckiego oraz w okresie powojennym,  gdy na mapie Europy istniały dwa państwa niemieckie, rywalizujące ze sobą w każdej dziedzinie życia społeczno-politycznego.

Natomiast dr Andrzej Dębski przybliżył młodzieży zagadnienia związane z historią filmu niemieckiego oraz jego polityczną instrumentalizacją zwłaszcza w okresie dyktatury faszystowskiej. Przedstawił także najnowsze trendy współczesnego kina niemieckiego.  

Udział w cyklu warsztatów edukacyjnych miał na celu przełamywanie wyobrażeń o Polsce i Niemczech, które często ukształtowane  są  przez wzajemne uprzedzenia i stereotypy. Bez wzajemnego poznania, bez powiększania wiedzy o naszych narodach, bez próby analizy i zrozumienia historii polsko-niemieckich stosunków społeczno-politycznych niemożliwe jest tworzenie nowoczesnych więzi między obywatelami naszych krajów. To jest zadanie dla nauczycieli i wychowawców młodzieży. Dlatego też liczymy na dalszą współpracę z CSNE  i kolejne warsztaty edukacyjne dla naszych uczniów w przyszłym roku szkolnym.

20.03.2011 - Relacja z I warsztatów edukacyjnych w Centrum im. Willy'ego Brandta

04.04.2011 - Relacja z II warsztatów edukacyjnych w Centrum im. Willy'ego Brandta

12.05.2011 - Relacja z III warsztatów edukacyjnych w Centrum im. Willy'ego Brandta