Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Agnieszka Grzeszczuk

Agnieszka Grzeszczuk

Prof. Dr. Tetyana Panchenko baner 

 

The Willy Brandt Centre for German and European Studies, University of Wrocław

invites to public lecture:

 

‘BEHAVIORAL PATTERNS OF UKRAINIAN REFUGEES IN GERMANY IN THE CONTEXT OF THEIR INTENTIONS TO STAY AND RETURN’

 

Prof. Dr. Tetyana Panchenko

 

 

Date: November 7th, 2024, 14.00-16.00 (CET).

Location: Room 13, Willy Brandt Centre, ul.Strażnicza 1-3, Wrocław

Link ZOOM: 

https://zoom.us/j/98844794327?pwd=pwQbp7VbVGHq5cfUpc4FOYaoHF7HQ5.1

Meeting ID: 988 4479 4327  Passcode: 165945

 

Information about the guest lecturer: 

Dr. Tetyana Panchenko is a KIU Research Fellow at European University Viadrina Frankfurt (Oder) and a professor of political science at the Karazin Kharkiv National University. In 2022-2024 she was a research specialist of ifo Center for international comparison and migration research, ifo Institute, Munich, where she worked in the research project "Adaptation and Integration Strategies of Refugees from Ukraine in Germany: Between Work and Social Assistance“. She has participated in other research projects in social and political science, devoted comparative regionalism, subnational policy issues, voluntary and forced migration from Ukraine to Germany.

 

This upcoming lecture by Prof. Dr. Tetyana Panchenko on the topic ‘Behavioral Pattern of Ukrainian Refugees in Germany in Context of their Intentions to stay and return’ will present the results of her research project at the ifo Center for international comparison and migration research (Munich). The presentation will be focused on socio-demographic and economic characteristics, intentions and integration strategies of refugees from Ukraine in Germany, as well as on their changes over time. They were studied on the basis of five waves of online surveys conducted between May 2022 and January 2024 and 17 qualitative in-depth interviews. The author's typology of behavioural patterns of refugees from Ukraine in Germany demonstrates the prospects for their integration into host societies, return to Ukraine, and participation in its recovery.

 

This lecture is the third of a series of lectures on the topic "Ukraine between history and modernity: war challenges, historical  narratives and a conflict of interpretations".

 

Moderator of the discussions: Prof. Sören Brinkmann

Organizer of the lecture series: Prof. Oksana Danylenko (Contact and questions:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

 

Partner Institutions for these events: Coordination Center of the German Studies Center (ZDS) at Peking University, FU Berlin (Dr. Julia Kobzar)

 

The project is supported by the German Academic Exchange Service (DAAD).

 

The events will be held in a hybrid format (streamed on Zoom with English-Polish interpretation); additional information and links will be provided in separate announcements closer to the event.

--

 

 Prof. Dr. Tetyana Panchenko

środa, 18 września 2024 12:35

Ważny komunikat dla kandydatów na ISE!

ISE KOMUNIKAT baner kopia

 

UWAGA KANDYDACI! 

 

Z uwagi na nagłą awarię IRKi uprzejmie prosimy wszystkich kandydatów na kierunek Interdyscyplinarne Studia Europejskie, którzy nie są pewni czy się dostali na studia albo mają jakiekolwiek pytania związane z dalszym procesem rekrutacji, o kontakt z dr Anną Kurpiel ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ). 

 

Jednocześnie informujemy, że planowo dokumenty będą przyjmowane w dniach 19-20 września 2024 r. (czwartek, piątek) w godz. 10:00-15:00 w siedzibie CSNE (ul. Strażnicza 1-3) w sali 33 (III piętro). Z uwagi na obecne zagrożenie powodziowe i trudną sytuację w wielu miejscach, wszystkich kandydatów, którzy nie będą mieli możliwości dostarczenia dokumentów prosimy o bezpośredni kontakt z dr Kurpiel, która wskaże dalsze możliwości.

 

Mamy wielką nadzieję, że zagrożenie nie eskaluje, ale sytuacja jest dynamiczna, więc wszyscy musimy się przygotować jak to tylko możliwe. Będziemy informować o wszelkich zmianach. 

 

piątek, 21 czerwca 2024 12:12

Spotkanie informacyjne ISE

ISE spotkanie otwarteII baner 2024

 

Spotkanie informacyjne nt. kierunku:

INTERDYSCYPLINARNE STUDIA EUROPEJSKIE

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu otwartym poświęconym rekrutacji na kierunek studiów magisterskich „Interdyscyplinarnych Studiów Europejskich” (ISE) prowadzonego na Uniwersytecie Wrocławskim przez Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych oraz Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta (CSNE).

 

Spotkanie odbędzie 27 czerwca (czwartek) w godzinach 18:00-19:30 w trybie zdalnym na platformie ZOOM.

 

Link do spotkania:

 

https://zoom.us/j/95386108506?pwd=Oy7BlEWdOnc9RckbXjD9Kek80mWVmp.1

Meeting ID: 953 8610 8506
Passcode: 594045

 

O Interdyscyplinarnych studiach europejskich opowiedzą wykładowcy prowadzący zajęcia na tym kierunku: dr Anna Kurpiel i dr Maciej Olejnik.

 

Serdecznie zapraszamy!

--

Informacje na temat kierunku można znaleźć w zakładce DYDAKTYKA -> Interdyscyplinarne Studia Europejskie (ISE)

 

Rekrutacja trwa do 13 września 2024r. 

 

 

rekrutuj już dziś! -> przejdź do irki

„Małe Essen”. Polsko-niemieckie miejsce (nie-)pamięci. Wystawa zdjęć prof. Krzysztofa Ruchniewicza

 

24 maja w Miejscu Pamięci Ravensbrück odbędzie się otwarcie wystawy zdjęć pt. „»Małe Essen«. Polsko-niemieckie miejsce (nie-)pamięci.” prof. Krzysztofa Ruchniewicza. Pretekstem do zorganizowania wystawy jest posiedzenie Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej, założonej pod patronatem komisji UNESCO w Polsce i Niemczech w 1972 roku. Organizatorami wystawy są: Leibniz Institute for Educational Media, Georg Eckert Institute, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta UWr, Uniwersytet Wrocławski i DAAD.

20240508 Fotoausstellung Ravensbrueck 2024 s1-1 kopia

 

Wystawa dokumentuje jedno z wielu miejsc na Dolnym Śląsku, Jelcz-Laskowice, i sąsiednie wsie Miłoszyce i Ratowice, gdzie podczas II wojny światowej wykorzystywano pracę przymusową więźniów. Dziś są to tylko ruiny budynków albo wybetonowane miejsca w środku pola, rzadziej kamień pamiątkowy, pomnik czy symboliczna mogiła w lesie – i nie stanowią dziś żywych miejsc pamięci, bo nie przebiły się one do szerszej świadomości polskiej czy niemieckiej. Są wśród nich takie, po których nie przetrwały żadne zabudowania poobozowe. Wystawa prowadzi śladami przeszłości, którą porastają chwasty niepamięci. Jak opowiedzieć historię tych miejsc (nie-)pamięci?

 

W Jelczu (obecnie część Jelcza-Laskowic) powstały w latach II wojny światowej zakłady zbrojeniowe Kruppa (Bertha-Werke). Przy ich budowie, a potem przy produkcji haubic i innych rodzajów uzbrojenia lub części, wykorzystywano pracę przymusową więźniów. W pobliżu zakładów funkcjonowały trzy obozy pracy:  obóz dla Żydów w Laskowicach, a po jego likwidacji obóz pracy w Miłoszycach, jedna z największych filii obozu koncentracyjnego Groß-Rosen koło Świdnicy oraz obóz w Ratowicach. Pracę przymusową wykorzystywano w fabryce, ale także do (roz)budowy poligonu doświadczalnego i innych prac budowlanych.

 

Po zakończeniu wojny zakłady Kruppa zostały zajęte przez Armię Czerwoną. Wywieziono ich wyposażenie w głąb ZSRR. W następnych latach w opuszczonych halach stworzono Jelczańskie Zakłady Samochodowe. W połowie lat 50. XX wieku na ich potrzeby stworzono obóz pracy, w którym przetrzymywano więźniów, tym razem polskiego systemu komunistycznego.

 

Przez wiele lat jedynym upamiętnieniem pracy przymusowej w zakładach Kruppa był kamień pamiątkowy, potem pomnik oraz symboliczna mogiła w lesie. W miejscach poobozowych w Jelczu-Laskowicach, Ratowicach i Miłoszycach nie było żadnych upamiętnień. Zainteresowanie tą problematyką pojawiło się dopiero w ostatnich latach. Z inicjatywy Stowarzyszenia Lokalnych Zwiadowców Historii zaczęto stawiać w miejscach poobozowych lub w ich pobliżu instalacje upamiętniające miejsce i losy więźniów. W jednej z hal montażowych uruchomiono muzeum zakładowe, w którym jedną z pierwszych sal poświęcono dziejom zakładów Kruppa i wykorzystaniu pracy przymusowej. W 2023 r. otwarto ścieżkę edukacyjną śladem obiektów popoligonowych.

 

Mimo tych różnych działań przywołujących wydarzenia sprzed lat, kompleks „Małego Essen” (w nawiązaniu do głównych zakładów Kruppa w Essen w Nadrenii) nie stanowi miejsca pamięci, nie przebił się mocniej do świadomości polskiej czy niemieckiej. Nadal nie posiadamy na ten temat rzetelnego opracowania naukowego, brak jest materiałów popularyzujących oraz edukacyjnych.

 

Wystawa zdjęć, świadomie utrzymana w stylistyce czarno-białej, ma poprowadzić do tych miejsc z przeszłości. Część z nich zachowała się, można je bez problemu zidentyfikować. Przeznaczenie innych nie jest do dzisiaj znane. Zachowały się jedynie ruiny budynków albo wybetonowane miejsca w środku pola. Nie przetrwały żadne zabudowania poobozowe w Miłoszycach, poza trzema murowanymi budynkami (komendantury oraz dwóch baraków). Na żadnym z nich nie ma tablic pamiątkowych, pierwszy jest zamieszkały, dwa pozostałe przez lata służyły jako budynki gospodarcze. Nie zachowały się także baraki poobozowe w Ratowicach oraz w Laskowicach. W tej ostatniej miejscowości (dzisiaj Jelczu-Laskowicach) nie ma żadnej tablicy upamiętniającej obóz pracy, w którym przetrzymywano Żydów.

 

Poprzez wystawę chcę zwrócić uwagę na problem komemoracji miejsc związanych z pracą przymusową i niemieckimi zbrodniami okresu II wojny światowej, a także postawić pytanie o sens działań lokalnych mieszkańców, oraz uznania całego kompleksu „Małego Essen” za polsko-niemieckie miejsce pamięci i przywrócenia go pamięci społecznej nie tylko w Polsce, ale i Niemczech.

 

-- 

Tekst: Krzysztof Ruchniewicz

 

20240508 Fotoausstellung Ravensbrueck 2024 s2-2

 

 

 

 

Informujemy, że w dniu 20 lutego 2024 r. od godz 9:00 do godz. 14:00 na WNHiP zostały ustalone godziny dziekańskie. Pełny komunikat Dziekana poniżej:

 

 

Zrzut ekranu 2024-02-20 o 00.00.25

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>
Strona 1 z 72