Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

sobota, 21 grudnia 2013

Bene Merito dla Hansa Golombka

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ambasada

 

Hans Golombek, długoletni współpracownik DAAD, a także wielki przyjaciel CSNE został odznaczony w Ambasadzie RP w Berlinie. 

12 grudnia br., w gronie towarzyszących mu pracowników Centrum, Golombek otrzymał zaszczytne, honorowe wyróżnienie „Bene Marito” przyznawane przez Ministra Sprawa Zagranicznych RP osobom działającym na rzecz wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

 

Zasługi Hansa Golombka, w szczególności w inicjowaniu działań umożliwiających transfer wiedzy między polskimi i niemieckim uniwersytetami, zostały podkreślone w mowie Ambasadora RP w Berlinie, dra Jerzego Margańskiego. Uroczystość uświetniła również laudacja przygotowana przez prof. Marka Zyburę (pobierz) na cześć odznaczonego, a przemówienie o wyzwaniach dla relacji polsko-niemieckich przygotował z kolei dyrektor CSNE prof. Krzysztof Ruchniewicz (pobierz).

 

Hans Golombek przez lata zaangażowany był w różne działania na rzecz współpracy polsko-niemieckiej. Przyczynił się do powstania sieci kontaktów pomiędzy placówkami naukowymi z obu krajów. Od 1982 roku związał się z DAAD (Niemiecką Centralą Wymiany Akademickiej), a w latach 90. powierzono mu za zadanie utworzenia referatu Europy Środkowo-Wschodniej DAAD. W 1997 roku dzięki niemu powstało przedstawicielstwo DAAD w Polsce, którego został pierwszym dyrektorem. Największą jednak zasługą Hansa Golombka, ku naszej wielkiej satysfakcji, jest utworzenie na Uniwersytecie Wrocławskim Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta, interdyscyplinarnej placówki naukowo-dydaktycznej, która od ponad 10 lat bierze aktywny udział w niemiecko-polskim dyskursie naukowym.  

 

Przeczytaj wywiad z Hansem Golombkiem.

 

Alicja Kuropatwa

Mateusz Matuszyk

Czytany 31988 razy Ostatnio zmieniany środa, 19 lutego 2014 11:47