środa, 16 czerwca 2010

Debata medialna I w Polsce Zjazdu Niemcoznawców Wyróżniony

Rokrocznie w Polsce i Niemczech powstaje kilka tysięcy tekstów opisujących sytuację za Odrą. I mowa tu o artykułach polskich dziennikarzy na tematy niemieckie i Niemców tematyzujących sprawy polskie. W czasie I ogólnopolskiego Zjazdu Niemcoznawców udało się zaprosić do Wrocławia najważniejszych dziennikarzy specjalizujących się w tej tematyce. Poniżej zamieszczamy dwie kilkunastominutowe relacje dźwiękowe z tego spotkania.

Tomasz Sikora (moderator debaty)

Do Wrocławia przyjechali dziennikarze z Warszawy, Berlina i Kolonii. Debata odbyła się 10 maja o 19:30 w nowoczesnej sali amfiteatralnej Wydziału Prawa przy ulicy Więziennej 8/12, budynek C, aula B. Cały zjazd zorganizowało wrocławskie Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta

Tutaj znajdziesz pierwszą część debaty (minut: 25'00'')

A tutaj jej drugi fragment (minut: 17'49")

W dyskusji wzięli udział:

Barbara Coellen to dziennikarka i wydawca w niemieckim publicznym koncernie medialnym Deutsche Welle. Deutsche Welle w Berlinie, Kolonii i na całym świecie zatrudnia dziennikarzy z kilkudziesięciu krajów relacjonujących w swoich narodowych językach wydarzenia w Niemczech, ale także prezentujących Niemcom wydarzenia na świecie. Taką rolę z polskiej perspektywy pełni niemiecka dziennikarka polskiego pochodzenia Coellen. To autorka szerokich analiz prezentujących Polakom sytuację za Odrą, ale też komentatorka dla niemieckich mediów wydarzeń w Polsce. Tutaj znajdziesz rozmowę dziennikarki na temat relacji polsko-niemieckich z prof. Włodzimierzem Borodziejem - także gościem wrocławskiego Zjazdu.

Tygodnik "Newsweek" reprezentuje dziennikarz młodego pokolenia Filip Gańczak. Absolwent dziennikarstwa Uniwersytetu Jagielońskiego w Newsweeku zajmuje się tematyką międzynarodową ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń w Niemczech. W tygodniku pojawiają się zarówno jego relacje z wydarzeń bieżących za Odrą jak i szerokie analizy społeczne i kulturalne. W 2008 roku wydał książkę "Erika Steinbach - piękna czy bestia?" Autor podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego Erika Steinbach stała się w Polsce tak kontrowersyjną postacią: nazywaną często przeszkodą w dialogu polsko-niemieckim, przedstawianą w mundurze esesmana czy oskarżaną o pisanie historii na nowo. Gańczak także autorem filmu Graves/Groby.

Z dziennika "Gazeta Wyborcza" do debaty zaprosiliśmy Michała Kokota. W ogólnopolskim wydaniu Wyborczej tematyką niemiecką zajmuje się Bartosz Wieliński, którego wpisy blogerskie możecie czytać na niemcy-online w dziale blogi. My zaprosiliśmy Michała Kokota który w dolnośląskiej mutacji Gazety zajmuje się tematyką niemiecką. Nie bez powodu zaprosiliśmy właśnie dziennikarza regionalnego. Kokot we Wrocławiu - mieście kiedyś niemieckim, a dziś polskim przygląda się relacjom między oboma narodami i krajami - sporowi o tożsamość miasta czy dyskusjami na temat wydawałoby się banalny: Hala ludowa czy Hala Stulecia.Tutaj znajdziesz miniblog Kokota z jego wyprawy do Monachium, a tutaj jego relację z tej podróży.

Tygodnik "Polityka" reprezentować będzie Adam Krzemiński - człowiek instytucja, jeśli chodzi o relacje polsko-niemieckie, jeden z najlepszych polskich komentatorów dotyczących polityki niemieckiej. Autor rozmów ze wszystkimi kanclerzami i prezydentami niemieckimi rządzącymi za Odrą w ostatnich 30 latach. Studiował germanistykę w Warszawie i Lipsku. Od 1973 r. jest publicystą "Polityki". Współpracuje ponadto m.in. z niemiecką gazetą "Die Zeit". Specjalista w sprawach stosunków polsko-niemieckich i autor licznych publikacji na ten temat. Krzemiński uchodzi za jednego z najbardziej kompetentnych analityków stosunków niemiecko-polskich i procesu rozszerzania UE.

Thomas Urban to korespondent jednej z największych niemieckich gazet "Sueddeutsche Zeitung". Urban urodził się w Lipsku, ale jego rodzice pochodzą z Wrocławia. Studiował romanistykę, slawistykę i historię Europy wschodniej w Kolonii. Pracował dla agencji prasowych Associated Press (AP) w Nowym Jorku i Deutsche Presse-Agentur (dpa) w Hamburgu. Od 1988 r. korespondent Süddeutsche Zeitung, do 1992 r. w Warszawie, do 1997 w Moskwie, potem znów w Warszawie i Kijowie.To niezwykle wyrazisty i kontrowersyjny autor i komentator - więcej na temat jego poglądów znajdziesz tutaj.

Redaktorem naczelnym jedynego w swoim rodzaju dwujęzycznego magazynu "Dialog" jest Basil Kerski i jego zaprosiliśmy na debatę we Wrocławiu. Dialog, któremu szefuje Kerski, to pismo publikujące jednocześnie po polsku i niemiecku artykuły na temat obu krajów. Sam Kerski to urodzony w Gdańsku polsko-niemiecki dziennikarz, politolog i eseista pochodzenia polsko-irackiego. Kerski mieszka od 1979 w Berlinie Zachodnim, studiował tam politologię i slawistykę na Wolnym Uniwersytecie. Publikuje liczne artykuły w prasie, m.in. w "Neue Zürcher Zeitung", "Der Tagesspiegel", "Berliner Zeitung", "Süddeutsche Zeitung", a także w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Tygodniku Powszechnym". Jest też autorem i redaktorem wielu książek niemieckich i polskich na tematy historyczne i polityczne.

Piotr Semka to dziennikarz "Rzeczpospolitej", który w tym dzienniku komentuje z pozycji publicysty sprawy międzynarodowe ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń w Niemczech. Ukończył historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W drugiej połowie lat 80. był związany z ruchem podziemnej "Solidarności".Jako dziennikarz prasowy pisał dla "Gazety Polskiej", "Tygodnika Solidarność", "Życia", "Dziennika", "Przewodnika Katolickiego", "Wprost" oraz dwumiesięcznika "Christianitas". Od 2006 jest stałym publicystą "Rzeczpospolitej". Jako dziennikarz telewizyjny pracę rozpoczął w 1991. Semka, przez oponentów nazywany niemcożercą z racji swoich sceptycznych poglądów wobec zachodniego sąsiada, znany jest z ciętego języka i wyrazistości poglądów - ich próbkę można poznać na blogu dziennikarza.

Czytany 37514 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 29 marca 2011 10:43