niedziela, 09 maja 2010

Zjazd Niemcoznawców Wyróżniony

Pierwsze takie spotkanie w Polsce, do Wrocławia na trzy dni przyjedzie większość naukowców i wielu dziennikarzy zajmujących się na co dzień tematyką niemiecką w Polsce.

W dniach 9-11 maja 2010 we Wrocławiu odbędzie się pierwszy w Polsce Zjazd Niemcoznawców.

logo

Zaproszenie do udziału w zjeździe zostało wystosowane do historyków, kulturoznawców, politologów, germanistów, prawników, ekonomistów, medioznawców, socjologów, filozofów, jak i reprezentantów innych dyscyplin, zajmujących się szeroko pojętą problematyką niemiecką. Swój udział w imprezie potwierdziło 200 naukowców z Polski, Niemiec, Francji, USA, Kanady, Ukrainy i Izraela, reprezentujących liczące się ośrodki naukowe zajmujące się tematyką niemcoznawczą.

W ciągu trzech dni zaplanowaliśmy obrady 20 sekcji naukowych. Ponadto zjazdowi towarzyszyć będzie szereg imprez towarzyszących: panele dyskusyjne polityków, naukowców, przed-stawicieli mediów, młodych badaczy, wystawy, wieczór autorski.
Ponadto na I Zjeździe Niemcoznawców kilkanaście fundacji, instytucji oraz wydawnictw zajmujących się tematyką niemcoznawczą, zaprezentuje swój wieloletni dorobek.

Okladki

W czasie Zjazdu 10 maja 2010 zaplanowano też DEBATĘ MEDIALNĄ. Do udziału w niej zaproszono czołowych polskich i niemieckich dziennikarzy i publicystów zajmujących się na co dzień tematyką niemiecką i relacjami między oboma krajami. Dyskusja koncentrować się będzie na prasowym dyskursie polsko-niemieckim ostatnich lat i obrazie Niemiec w polskich mediach. Nasze zaproszenie przyjęły redakcje miedzy innymi Newsweeka, Polityki czy Deut-sche Welle. Spotkanie w poniedziałkowy wieczór 10 maja 2010 w amfiteatrze Wydziału Prawa ma charakter otwarty.

Wrocławian zapraszamy także 9 maja na dyskusję wokół książki prof. Huberta Orłowskiego Moje Niemcy - moi Niemcy. Od-pominania polskie,  w gmachu Instytutu Prawa UWr, 10 maja na spotkanie autorskie z prof. Władysławem Bartoszewskim w nowo otwieranym budynku Ossolineum, na wrocławskim Rynku.

W Bartoszewski

Szczegółowe informacje na temat zjazdu łącznie z programem i zaproszonymi gośćmi znaleźć można na stronach organizatorów:

www.wbz.uni.wroc.pl
www.niemcy-online.pl

Idea zjazdu niemcoznawców wychodzi naprzeciw potrzebie integrowania środowiska niemcoznawców. To pierwsze takie spotkanie. Już teraz zaplanowano, że będzie się ono odbywało w cyklu dwuletnim – kolejne zorganizowane zostanie w 2012 roku w Poznaniu.
Ważną częścią zjazdu będzie również wspólna refleksja nad możliwościami lepszego dotar-cia z wynikami polskich badań do niemieckiego środowiska naukowego i opinii publicznej.

I Zjazd Niemcoznawców to spotkanie naukowców. W czasie trzech dni zaprezentowanych zostanie aż 150 referatów. Ale zjazd jest otwarty również dla zwykłych obserwatorów, wrocławian, dlatego sale Uniwersytetu Wrocławskiego, w których odbywać się będą panele dyskusyjne, są otwarte dla wrocławskich studentów i licealistów.

Spotkanie ma być też szansą dla młodych badaczy – wiedząc jak trudna bywa sytuacja finansowa wielu z nich zdecydowaliśmy się na własny koszt zorganizować ich przyjazd i opłacić pobyt we Wrocławiu aż 50 z nich. Dla młodych naukowców przeznaczono trzeci dzień zjazdu.
Do wzięcia udziału w Forum Młodych Badaczy, które poprowadzą wrocławscy doktoranci, zgłosiło się kilkudziesięciu młodych naukowców z Polski i zagranicy. Do Wrocławia przyjadą nawet doktoranci z USA. Przedmiotem obrad forum będą wyzwania badań niemcoznawczych, jako dziedziny interdyscyplinarnej, a nawet interkulturowej.

Odzwierciedleniem interdyscyplinarnego charakteru zjazdu są sekcje tematyczne, w których wezmą udział badacze z różnych dziedzin, reprezentujący odmienne podejścia oraz warsztaty metodologiczne.

Do udziału we wrocławskim zjeździe zaproszono aż 43 wydawnictwa, które w ostatnich latach publikowały książki na temat Niemiec i relacji polsko-niemieckich. To pierwsze takie spotkanie wydawców książek o tematyce niemieckiej.

Imprezy towarzyszące:

Dialog

Wystawa polsko-niemieckiego magazynu „Dialog”/ Ausstellung des deutsch-polnischen Ma-gazins „Dialog“: 20 lat DIALOG-u jako zwierciadło sąsiedztwa między Niemcami a Polską.

Wystawa Komisji Podręcznikowej: „Podręczniki szkolne na celowniku nauki i polityki. 35 lat.

Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej”, przygotowana przez Instytut Georga Eckerta w Brunszwiku, we współpracy z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zjazdowi towarzyszyć będzie również prezentacja serii niemcoznawczych w refektarzu Bi-blioteki Ossolińskich we Wrocławiu. Po raz pierwszy w jednym miejscu zebrana zostanie cała polska publicystyka dotycząca Niemiec.

Czytany 39406 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 czerwca 2013 14:26