Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

niedziela, 16 października 2022

Spotkanie autorskie z prof. Josephem Garncarzem

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Garncarz baner

 

Spotkanie autorskie z prof. Josephem Garncarzem

 

W piątek 21 października o godz. 11.00 zapraszamy na spotkanie z prof. Josephem Garncarzem, autorem książki Zmienność upodobań. O preferencjach filmowych Europejczyków w latach 1896-1939 (Wrocław 2022), z udziałem tłumacza polskiego przekładu dr. hab. Andrzeja Dębskiego, moderacja: prof. Andrzej Gwóźdź.

 

Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w Centrum im. Willy’ego Brandta UWr (sala 43) i online przez Zoom. Chętnych do udziału w spotkaniu online prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

O książce:

Główna teza książki mówi, że w badanym okresie możemy zaobserwować proces różnicowania się preferencji filmowych publiczności europejskich. O ile około 1900 roku preferencje filmowe w Europie były w znacznym stopniu „globalne”, o tyle w latach trzydziestych XX wieku istniała już kulturowa mozaika, w której publiczność każdego kraju miała swoje własne preferencje. Ale w książce chodzi nie tylko o opisanie tego procesu, lecz także o wyjaśnienie go. Kulturowe różnicowanie się̨ preferencji filmowych w istocie nie było związane z przekształcającymi się̨ państwami czy społeczeństwami, lecz z instytucją kina, która w badanym okresie zmieniła się fundamentalnie. W analizowanym okresie zmieniły się jednak gruntownie nie tylko miejsca projekcji i produkty tam oferowane, lecz również skład demograficzny publiczności filmowej.

 

O Autorze:

Joseph Garncarz jest profesorem w Instytucie Kultury Mediów i Teatru Uniwersytetu Kolońskiego. Zajmuje się historią filmu i mediów. Jest autorem m.in. takich książek jak Begeisterte Zuschauer. Die Macht des Kinopublikums in der NS-Diktatur (2021), Medienwandel (2016),  (2013), Maßlose Unterhaltung. Zur Etablierung des Films in Deutschland 1896–1914 (2010, Nagroda im. Willy’ego Haasa 2011). Opublikował liczne artykuły na temat kina niemieckiego i europejskiego w takich czasopismach jak „Film History”, „Early Popular Visual Culture”, „Cinema & Cie”, „Hitchcock Annual”, „Iluminace”, a także w tomach zbiorowych. Jego publikacje były tłumaczone na język angielski, francuski, czeski i polski. Aktualnie kieruje projektem dotyczącym publiczności kin w NRD pt. „The Viewers’ Choice: On the Film Preferences of Cinemagoers in the GDR, 1949–1990”.

 

Zaplanowane spotkanie jest częścią IV Zjazdu Niemcoznawców.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Czytany 1083 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 16 października 2022 22:12