poniedziałek, 06 czerwca 2022

Miłosierdzie szatana - promocja książki prof. Alicji Helman

Serdecznie zapraszamy na promocję ostatniej książki prof. ALICJI HELMAN "Miłosierdzie szatana. Adaptacje audiowizualne powieści i nowel Tomasza Manna" (Wrocław 2022).

W dyskusji udział wezmą: prof. Andrzej Pitrus (autor Posłowia), prof. Krzysztof Kozłowski, prof. Jacek Ostaszewski (recenzenci), prof. Andrzej Gwóźdź, prof. Marek Zybura (członkowie Rady Naukowej serii "Niemcy - Media - Kultura").

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 20 czerwca o godz. 18.00 na platformie Zoom. Chętnych do uczestnictwa w spotkaniu prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
Link do spotkania wysłany zostanie dzień wcześniej na zgłoszone adresy mailowe.

O książce:

Monografia stanowi pierwsze w literaturze naukowej kompletne opracowanie z zakresu adaptacji audiowizualnych prozy Tomasza Manna, przede wszystkim – chociaż nie tylko – filmowych. Jej intencją jest filozoficzno-kulturowy namysł nad adaptacjami niemieckiego klasyka w kontekście złożonych praktyk przekładu intersemiotycznego. Niezależnie od tego, który utwór Manna Autorka bierze pod ogląd badawczy, za każdym razem w polu jej widzenia znajduje się splot uwikłań semiotyczno-antropologicznych sytuujących adaptacje Mannowskiej prozy zarówno w horyzoncie kultury audiowizualnej, jak i specyfiki kulturowo-antropologicznej czasu i miejsca, w których powstawały. Przydaje to monografii w równej mierze charakteru teoretycznofilmowego, jak i antropologiczno-kulturowego, w którym walory historycznofilmowe autorskich rozpoznań idą w parze z dogłębnością modelowania teoretycznego, a wiedza o audiowizualności spotyka się w organicznym stopie z wiedzą o kulturze.

MILOSIERDZIE-SZATANA-okładka fb

Z recenzji prof. Jacka Ostaszewskiego:

Niezwykłość kunsztu prozatorskiego Tomasza Manna spotyka się w tej książce z uważną, by nie powiedzieć „czułą” lekturą, w której splata się chłodny krytycyzm ze wspomnianą już życzliwą ironią. Buduje to spójny, acz jednocześnie mozaikowy obraz obecności i miejsca Tomasza Manna w obiegu kultury. To książka mądra poświęcona wielkiemu pisarzowi. Jak on portretował przemijający świat, tak Alicja Helman dokumentuje odchodzący model rozumiejącej, wnikliwej lektury jego prozy, równocześnie wkraczając w obszar adaptacji jego dzieł dla publiczności kinowej i widzów telewizyjnych.

O Autorce:

ALICJA HELMAN (1935–2021) – profesorka nauk humanistycznych, teoretyczka i historyczka filmu, eseistka, tłumaczka. Absolwentka studiów muzykologicznych na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie (1955–1973), kierowała Zakładem Filmu i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1973–1986), w 1986 roku związała się z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, gdzie najpierw pełniła funkcję kierowniczki Zakładu Filmu i Telewizji w Instytucie Filologii Polskiej, a potem dyrektorki Instytutu Sztuk Audiowizualnych. Opublikowała kilkadziesiąt książek z zakresu metodologii ("Przedmiot i metody filmoznawstwa", 1985), problematyki adaptacji ("Twórcza zdrada. Filmowe adaptacje literatury", 1998), historii kina ("Urok zmierzchu. Filmy Luchina Viscontiego", 2001), teorii filmu ("O dziele filmowym", 1970) czy historii myśli filmowej (10-tomowy "Słownik pojęć filmowych", 1991–1998, "Historia semiotyki filmu", 1993). W ostatnich latach zajmowała się kinem chińskim ("Odcienie czerwieni. O filmowej twórczości Zhanga Yimou", 2010, "Ścieżkami utraconego czasu. Twórczość filmowa Chena Kaige", 2012, "Nawiedzony przez obrazy. Twórczość filmowa Tiana Zhuangzhuanga", 2016), a następnie adaptacjami audiowizualnymi powieści i nowel Tomasza Manna.
Czytany 1487 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 czerwca 2022 10:34