Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

sobota, 12 grudnia 2020

Auschwitz w gabinecie przesłuchań - wykład Filipa Gańczaka w ramach cyklu "Prawo w obliczu bezprawia"

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gańczak wykład baner ost

 

13 stycznia 2021 roku o godz. 17.00 zapraszamy na wykład Filipa Gańczaka pt. Auschwitz w gabinecie przesłuchań. Profesor Jan Sehn (1909–1965). 

 

Spotkanie odbędzie się online na platformie ZOOM. Link do spotkania można uzyskać po uprzednim mailu na adres:

  • Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Spośród siedmiu głośnych procesów zbrodniarzy nazistowskich, które odbyły się przed Najwyższym Trybunałem Narodowym (1946–1948), aż cztery przygotowała Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Niemieckich w Krakowie, kierowana przez sędziego śledczego Jana Sehna. To on, potomek niemieckich kolonistów osiadłych w Galicji, po II wojnie światowej szybko stał się wybitnym ekspertem od Auschwitz i innych miejsc kaźni. Przesłuchiwał wówczas czołowych zbrodniarzy wydanych Polsce: Amona Götha, Rudolfa Hößa, Marię Mandl. W latach sześćdziesiątych, współdziałając z prokuraturą generalną Hesji, pomógł zaś doprowadzić do frankfurckich procesów oświęcimskich. Był też autorem pionierskich opracowań, uznanym wykładowcą akademickim i długoletnim dyrektorem Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie.

 

W wystąpieniu zostaną przedstawione skomplikowane losy Jana Sehna – od dzieciństwa w Tuszowie pod Mielcem aż po przedwczesną śmierć we Frankfurcie nad Menem. Opowieść biograficzna będzie zarazem pretekstem do szerszych rozważań o prawnych rozliczeniach zbrodni niemieckich w powojennej Polsce.

 

Dr Filip Gańczak – dziennikarz, politolog, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Zajmuje się naukowo tematyką niemiecką i polsko-niemiecką oraz środowiskiem filmowym w PRL. Autor książek: Erika Steinbach. Piękna czy bestia? (wyd. Axel Springer Polska 2008), Filmowcy w matni bezpieki (wyd. Prószyński 2011), Polski nie oddamy. Władze NRD wobec wydarzeń w PRL 1980–1981 (wyd. polskie IPN 2017, wyd. niemieckie Schöningh 2020), Jan Sehn. Tropiciel nazistów (wyd. Czarne 2020) i in.


 

Organizatorzy: 

CSNE im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, 

Pracownia Badań: Sprawiedliwość Okresu Przejściowego

Koordynacja: dr Dominika Uczkiewicz

Czytany 1795 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 grudnia 2020 00:43