Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

poniedziałek, 03 lutego 2020

Cykl wykładów „Miasto i człowiek”

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

miasto i czowiek-odwoane

 

UPDATE: W związku z zagrożeniem epidemiologicznym i zgodnie z Zarządzeniem Nr 29/2020 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 11 marca 2020 r. informujemy, że najbliższe wykłady z cyklu "Miasto i człowiek" zostały odwołane. O wszelkich zmianach będziemy informować niezwłocznie.


 

Interdyscyplinarne badania nad problematyką miejską cieszą się dużym zainteresowaniem i owocują nowymi, często nowatorskimi efektami. Miasto jako przestrzeń życia, podlegająca ewolucji w czasie, kształtująca typ ludzkiej aktywności.

 

W serii wykładów „Miasto i człowiek”, które CSNE we Wrocławiu organizuje w semestrze letnim 2020 roku, podjęte będą zagadnienia miast o złożonej przeszłości. W większości doczekały się one wielu opracowań o charakterze monograficznym, jak i syntetycznym. Ale czy powiedziano już o ich sprawach ostatnie słowo? Pojawianie się kolejnej książki, podjęcie nowych badań może być dowodem dążenia do uzupełnienia istniejącej jednak luki lub badawczych deficytów. Może też być okazją do pokazania innej perspektywy oglądu miejskiej tkanki i miejskich wspólnot, którą otwierają przed badaczami nowatorskie pomysły metodologiczne.

 

Były i są nadal miasta czy miejscowości, które – a wiele było powodów tego stanu rzeczy – nie doczekały się osobnych studiów i książkowych ujęć swoich dziejów. Różne projekty naukowe, które realizowano w ostatnich latach, próbowały temu zaradzić. Szczególne miejsce zajęły w nich wysiłki transnarodowe tak pod względem składu badaczy, jak i ujmowania kontekstu funkcjonowania miast, zmieniających państwową przynależność.

 

W tak ukształtowanych przez przestrzeń i czas miastach powstawało środowisko sprzyjające wyłonieniu się wybitnych osobistości. To ciekawy problem badawczy. Co było pierwsze? Czy tzw. genius loci wywierał wpływ na jednostki, czy było odwrotnie; aktywność jednostek wpływała na kształt i obraz całego miasta? I tak wielojęzyczna Łódź wydała znakomitego tłumacza literatury polskiej Karla Dedeciusa, potencjał kulturowy Gdańska obdarzył nas Günterem Grassem i wieloma wybitnymi artystami.

 

W proponowanej serii wykładów referentami będą wybitni specjaliści z Polski i Niemiec reprezentujący różne dyscypliny oraz podejścia metodologiczne. Są oni również przedstawicielami różnych pokoleń badaczy. Seria wykładów oferować będzie dzięki temu – atrakcyjną nie tylko dla słuchaczy - okazję konfrontacji różnych stanowisk i doświadczeń badawczych.

 

Program wykładów

(miejsce: CSNE, ul. Strażnicza 1-3, godz. 17.00)

 

1) 26.02.2020, środa - prof. Karol Sauerland, Karl Dedecius. Droga z Łodzi przez Weimar do Frankfurtu nad Menem

2) 25.03.2020, środa - prof. Hans-Jürgen Bömelburg '… Wir fahrn nach Lodz'. Historia robotniczego i kosmopolitycznego miasta w wieku nacjonalizmu

3) 08.04.2020, środa - dr Anna Kurpiel i Monika Szymanik, Szczecin/Stettin: o poszukiwaniu przeszłości miasta

4) 22.04.2020, środa - dr hab. Peter Oliver Loew, Wolni ludzie z wolnego miasta? Gdańsk i dylematy historii

5) 27.05.2020, środa - prof. Ryszard Kaczmarek, Katowice - miasto czy metropolia?

6) 09.06.2020, wtorek - prof. Przemysław Wiszewski, Niemiejskie miasta? Historia pozametropolitalnych centrów wiejskiego Śląska

 

PLAKAT DO POBRANIA (pdf)

Czytany 3233 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 17 marca 2020 09:43