Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

piątek, 18 października 2019

Projekcja filmu "Combat girls. Krew I honor"

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Projekcja filmu

 

COMBAT GIRLS. KREW I HONOR

(reż. David Wnendt, Niemcy 2011, 105 min.)

 

We wtorek 22 października o godz. 17:00 zapraszamy do Centrum im. Willy’ego Brandta UWr 

na projekcję filmu pt. Combat girls. Krew i honor.

Projekcja odbywa się w ramach cyklu filmowego „1939-1989-2019: Historia do (prze)myślenia”.

 

Spotkanie 4: Współczesny neonazizm

 

Po filmie odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą:

dr Ewa Fiuk (Polska Akademia Nauk) i Vera Schmidt (OSTPOL e.V.)

 


  

COMBAT GIRLS. KREW I HONOR

 

Marisa to młoda dziewczyna, która nienawidzi imigrantów i Żydów. Jedynym miejscem, gdzie czuje się dobrze, jest gang neonazistów. „Kocham swój kraj i nie chcę, żeby był zaśmiecany” – mówi w początkowych scenach. Na jej fascynację wpływ miało również wychowanie u boku dziadka, byłego nazisty. Równolegle z historią Marisy toczy się historia Svenji, która dopiero wkracza na ścieżkę neonazistowskiej ideologii. Pewnego dnia na drodze dziewcząt staje młody afgański uchodźca i kontakt z nim wystawia ich przekonania na próbę. „Prawicowy radykalizm jest wielkim problemem, fenomenem masowym – a tym samym problemem, który nie zniknie sam z siebie i doprowadzi do większych problemów” – mówił reżyser filmu, który pod koniec lat 90. we wschodnich Niemczech prowadził projekt fotograficzny, z którego narodził się film.

 

Combat girls

 

Dr Ewa Fiuk pracuje w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Interesuje się antropologią filmu, analizą dzieła filmowego w kontekście innych sztuk oraz historią kina niemieckiego i relacjami polsko-niemieckimi w kinie. Autorka monografii Inicjacje, tożsamość, pamięć. Kino niemieckie na przełomie wieków(2012) oraz Obrazo-światy, dźwięko-przestrzenie. Kino Toma Tykwera(2016). Członkini Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami, European Network for Cinema and Media Studies oraz Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Krakowie.

 

Vera Schmidt jest członkinią zarządu stowarzyszenia OSTPOL e.V. w Lipsku, gdzie koordynuje projekty międzynarodowe, m.in. ANSICHTSACHE (Kwestia poglądu) i „lab-p: poetry in motion”. Prowadzi warsztaty kulturalne i filmowe dla licznych instytucji, inicjowane przez Instytut Goethego w Monachium. Pracuje także jako pierwszy asystent reżysera przy różnych filmach niemieckich i koprodukcjach międzynarodowych – większość realizowanych produkcji to filmy debiutanckie lub drugie filmy fabularne młodych reżyserów.

 

Do pobrania:

Plakat (.pdf)

Informacja o cyklu „1939-1989-2019: Historia do (prze)myślenia”

 

Organizatorzy:

Europejskie Stowarzyszenie Badań Niemcoznawczych, OSTPOL e.V. w Lipsku, Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

Projekt współfinansowany z przekazywanych przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

 

Poster film1 2019 AD stopka

Czytany 3555 razy Ostatnio zmieniany piątek, 18 października 2019 14:51