wtorek, 04 października 2016

Wystawa „Oblicza sąsiedztwa” pojawi się w Katowicach

Wystawa "Oblicza sąsiedztwa" przygotowana przez Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego z okazji 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy gościła na Placu Uniwersyteckim przed Gmachem Głównym UWr przez cztery miesiące. Cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak również turystów przebywających we Wrocławiu. Już od jutra wystawę można będzie obejrzeć w Katowicach.

001 oblicza na strone

Ćwierć wieku dobrych stosunków sąsiedzkich i przyjaznej współpracy to powód do zadowolenia dla obu stron. To także, zważywszy na historyczny kontekst, powód do dumy i przykład, że tragiczne dziedzictwo przeszłości można przezwyciężyć w imię wyzwań współczesności i potrzeb przyszłości. Traktat polsko-niemiecki z 1991 roku stworzył ramy dla zbliżenia i porozumienia dwóch narodów, które prze kilkudziesięciu laty dzieliła niemal przepaść. Wystawa „Oblicza sąsiedztwa” Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego skupia się jednak na nie na historii, a przede wszystkim na tym, co zostało osiągnięte w ciągu ostatnich 25 lat. Kieruje uwagę na osoby, które odegrały szczególną rolę w zdefiniowaniu współczesnych stosunków polsko-niemieckich. Są pośród nich znane osobistości ze świata polityki, kultury i gospodarki, takie jak Władysław Bartoszewski, Markus Meckel, Ludwig Mehlhorn, Jan Kułakowski, Günter Verheugen, Jacek Buras, Albrecht Lempp, Hubert Orłowski, Steffen Möller, Lukas Podolski, Ryszard Galla, Barbary Coellen Dirk Rossmann. Wskazano także na osoby mniej lub mało znane szerszej publiczności, których jednak zasług dla mozolnego nawiązywania kontaktów i przełamywania różnorodnych barier nie sposób przecenić. Mieczysław Pszon, Rafał Bartek, Magdalena Parys, Michael Kurzwelly, Eva Schreiber, Jerzy Sporek, Hans-Jörg Otto to tylko wybrani reprezentanci wielu Polaków i Niemców budujących na różnych bliskie relacje obu narodów.

Wystawa dotyka różnych dziedzin, od polityki aż po aspekty społeczne. Adresowana jest do szerokiego grona odbiorców, niezależnie od wieku i narodowości. Centrum Willy’ego Brandta zachęca do nowego spojrzenia na 25 lat stosunków sąsiedzkich, dostrzeżenia wysiłku osób znanych i zwykłych obywateli, którzy wzięli na siebie zadanie budowania mostów.

Wystawę będzie można oglądać od 5 do 29 października 2016 roku na Rynku w Katowicach. Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 5 października 2016 r. o godz. 14.30 na Rynku.

Przygotowało ją polsko-niemieckie grono pracowników naukowych Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Deutsch-Polnische Gesellschaft Bundesverband e.V., Herbert Quandt-Stiftung oraz Konsulatem Generalnym Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.

Czytany 5039 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 października 2016 22:42