Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

wtorek, 09 lutego 2016

„KINtop. Antologia wczesnego kina” (red. Andrzej Dębski i Martin Loiperdinger) – nowa publikacja w serii Niemcy – Media – Kultura

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z przyjemnością ogłaszamy, że ukazała się kolejna książka w serii „Niemcy – Media – Kultura”, pt. „KINtop. Antologia wczesnego kina” pod red. Andrzeja Dębskiego i Martina Loiperdingera. Prezentacja tej i poprzedniej książki z tej serii ("Kino Hanny Schygulli" red. Andrzej Gwóźdź - patrz link ) odbędzie się dnia 2 marca 2016 r. o godz. 15:00 w CSNE (sala nr 13).

Serdecznie wszystkich zapraszamy!

 


 

Okładka-1 

 

Dwutomowe wydanie, który czytelnik trzyma w ręce, jest pierwszą tak szeroko zakrojoną antologią tekstów poświęconych wczesnemu kinu, jaka ukazuje się w języku polskim. […] Otrzymujemy trzydzieści artykułów najważniejszych autorów nauki światowej zajmujących się wczesnym kinem, którzy współpracowali z redakcją „KINtop”. Ich artykuły, łącznie z zamieszczonymi tutaj studiami autorów polskich, dają pełne spektrum zagadnień ważnych dla pola badań: od praktyk prekinematograficznych i technik projekcyjnych, przez problematykę koloru, dźwięków i „poetykę widoku”, po format kinematograficznych programów oraz kinowe reprezentacje cielesności. […] Włączenie do antologii publikacji klasycznych, jaki i najnowszych daje czytelnikom unikalną możliwość nie tyko wszechstronnego zapoznania się z kulturą filmową sprzed ponad stu lat, ale także okazję historycznie pogłębionego śledzenia przemian refleksji nad wczesnym kinem w ciągu trzech ostatnich dekad.

 

dr hab. Tomasz Majewski

    


 

Wczesne kino przez długi czas było zaniedbywane przez naukę. Postawa ta zmieniła się gruntownie w latach osiemdziesiątych XX wieku – impulsem był kongres FIAF w Brighton w 1978 roku. Retrospektywa „Before Caligari”, zorganizowana w 1990 roku podczas festiwalu filmowego w Pordenone, stała się okazją do uruchomienia rocznika „KINtop. Jahrbuch zur Erforschung des frühen Films”, który przez niemal dekadę był jedynym periodykiem na arenie międzynarodowej poświęconym wyłącznie wczesnemu kinu. Przedkładana antologia jest wyborem najciekawszych artykułów z tego pisma, jak również z serii „KINtop Schriften” oraz „KINtop. Studies in Early Cinema”.

 

 

Andrzej Dębski jest kierownikiem projektów „Kino polskie i niemieckie na pograniczu kultur” i „Historia kina Dolnym Śląsku do 1945 roku” w Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Martin Loiperdinger jest profesorem w Instytucie Nauk o Mediach Uniwersytetu w Trewirze, współzałożycielem i współredaktorem serii wydawniczych „KINtop. Jahrbuch zur Erforschung des frühen Films”, „KINtop Schriften” i „KINtop. Studies in Early Cinema”.

 

SPIS TREŚCI (do pobrania)

 

 

 

Czytany 7122 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lutego 2016 14:05