Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

środa, 03 lutego 2016

Kino Hanny Schygulli – kolejna publikacja w serii Niemcy – Media – Kultura

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W serii „Niemcy – Media – Kultura”, zapoczątkowanej w 2011 roku, ukazała się dziewiąta książka: „Kino Hanny Schygulli” pod red. Andrzeja Gwoździa. Do książki dołączony jest film w reżyserii Andrzeja Wajdy „Miłość w Niemczech”. W związku tym dnia 2 marca 2016 r. o godz. 15:00 odbędzie się w CSNE jej prezentacja, na którą już teraz serdecznie zapraszamy.

 


kino okładka

 

 

„Książce przyświeca typowo kinofilski zamysł nadania dorobkowi aktorskiemu Hanny Schygulli statusu twórczyni, w duchu polityki autorskiej „Cahiers du Cinema”. Apologetycznej intencji towarzyszy jednakże wyważony krytycyzm, który miejscami osiąga poziom wręcz modelowy analizowania fenomenu aktorstwa bądź to z perspektywy filmoznawczej, bądź to antropologii kultury. […] Całość pozwala lepiej zrozumieć fenomen aktorki intrygującej, wnoszącej do niemal każdej kreacji lekki ślad ekscentryczności, by nie powiedzieć „dziwności”, żądnej wyzwań, poszukującej w kolejnych rolach nowych doświadczeń i zmiany, ale potrafiącej też w inteligentny sposób grać swoim wizerunkiem ekranowym ukształtowanym w okresie współpracy z Rainerem Wernerem Fassbinderem”.

dr hab. Jacek Ostaszewski

 

 

 

 


Aktorstwo Hanny Schygulli niemal pół wieku po jej debiucie w roku 1968 nieustannie intryguje. Ukształtowana przez teatr i film Rainera Wernera Fassbindera, po jego śmierci znakomicie odnalazła się w filmach innych twórców, zarówno niemieckich, jak i europejskich czy amerykańskich (Wim Wenders, Volker Schlöndorff, Jean-Luc Godard, Carlos Saura, Andrzej Wajda, Marco Ferreri, Agnès Varda, Fatih Akin). Aktorka od samego początku dzieli swój talent między różne gatunki i formy filmowe, przez lata pozostaje aktywna w teatrze, nadal występuje na estradzie i sama staje za kamerą, eksperymentując w filmie.

 

 

 

Czytany 5977 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lutego 2016 14:06