Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

wtorek, 26 stycznia 2016

Narracje, infrastruktury i Ziemie Odzyskane. Prezentacja książki Piotra Przybyły

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta UWr serdecznie zaprasza na (przedpremierową!) prezentację książki Piotra Przybyły pt. „Narracje (i) infrastruktury. »Mit Ziem Odzyskanych« w pamięci politycznej wczesnej Polski Ludowej (na przykładzie Góry św. Anny i Ślęży)”, która w nadchodzącym miesiącu ukaże się nakładem poznańskiego Wydawnictwa Nauka i Innowacje.

Spotkanie odbędzie się 29 stycznia o godz. 16:00 w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta UWr (sala nr 13), a poprowadzi je prof. Marek Zybura (CSNE).

  


 

okadka na stronęWprowadzenie i zachętę do dyskusji może stanowić recenzja wydawnicza prof. dr. hab. Huberta Orłowskiego, której autor pisze m.in.: „Hermeneutyczny impet Autora lokalizuje jego rozprawę na pograniczu trzech, jeśli nie czterech dyscyplin: antropologii kulturowej, semantyki historycznej, najnowszej historii oraz rozważań w standardach historii drugiego stopnia. (…) Na każdą z dwu części, o Górze św. Anny i o Ślęży, składają się cztery rozdziały. Ich lektura to istna uczta intelektualna; nieczęsto dane mi było natknąć się na tak stylizowaną narrację. (…) Nie mogę nie przychylić się do wniosków porównawczych Autora: symboliczny kapitał Ślęży mieści się wyraziście w przestrzeni pojmowanej kulturowo (acz nie bez pewnych podtekstów narodowo-politycznych), natomiast kapitał Góry św. Anny (…) wbił się swą politycznie generowaną mocą fundacyjną w referencyjne przywołania pola, zwanego Śląskiem i śląskością.”

 

 

 


 Najważniejsze informacje w skrócie:

 

29.01.2016, godz. 16:00,

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta UWr, ul. Strażnicza 1-3, sala nr 13

Prowadzenie spotkania: prof. Marek Zybura (CSNE).

 

Piotr Przybyła, Narracje (i) infrastruktury. "Mit Ziem Odzyskanych" w pamięci politycznej wczesnej Polski Ludowej (na przykładzie Góry św. Anny i Ślęży), Poznań 2016, s. 437

 

 

Czytany 6373 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 26 stycznia 2016 09:50