Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

piątek, 20 listopada 2015

Klucze do kultury. Z perspektywy niemieckiej o literaturze polskiej. Spotkanie z Heinrichem Olschowsky’m

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Instytut Filologii Polskiej UWr i Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta UWr serdecznie zapraszają na spotkanie z Heinrichem Olschowsky’m, niemieckim polonistą, autorem książki „Klucze do kultury. Z perspektywy niemieckiej o literaturze polskiej”, która w tym miesiącu ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa Universitas.

Spotkanie odbędzie się 25 listopada o godz. 16:00 w Sali im. Nehringa (bibliotece) Instytutu Filologii Polskiej, a poprowadzi je prof. Marek Zybura (CSNE). 

 

 

Plakat KluczeOstateczne klucze

 

Heinrich Olschowsky to bezsprzecznie jeden z najważniejszych niemieckich historyków literatury i kultury polskiej, wyśmienity znawca Różewicza, Miłosza czy Szymborskiej, ponadto tłumacz, edytor i krytyk literacki. Jego polonofilską działalność porównać można z dokonaniami Rolfa Fiegutha i Germana Ritza w Niemczech Zachodnich i Szwajcarii, nad którymi swoim dorobkiem pod niejednym względem jednak góruje. W odróżnieniu wszak od nich, publikowanych w Polsce, pracujący w byłej NRD Olschowsky znany jest w Polsce właściwie tylko specjalistom i wydany właśnie tom jest tutaj jego pierwszą książką. Wynika to z nieufności i lekceważenia, z jakimi traktowano w Polsce mimo deklarowanej „internacjonalistycznej przyjaźni” ludzi nauki i kultury ze Wschodnich Niemiec (co nie zmieniło się w gruncie rzeczy i po przełomie roku 1989). W przypadku wschodnio-berlińskiego uczonego nieufność wzmagał fakt, że urodzony w 1939 r. na niemieckim Górnym Śląsku i polonizowany po wojnie wbrew swojej woli, walczył o wyjazd z Polski, co mu się ostatecznie udało w 1957 r. Tymczasem polska socjalizacja, choć przymusowa, nie obróciła się u Olschowsky’ego w niechęć wobec polskiej kultury, lecz zaowocowała jej trwałą fascynacją.  

----------------------------------------------

25.11.2015, godz. 16:00,

 

Sala im Nehringa (biblioteka), Instytut Filologii Polskiej UWr, pl. Nankiera 15,

 

Heinrich Olschowsky: Klucze do kultury. Z perspektywy niemieckiej o literaturze polskiej.

Przekład przejrzał, posłowiem opatrzył i do druku podał Marek Zybura, Kraków 2015, s. 448. 

Czytany 3985 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 listopada 2015 11:09