Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

wtorek, 22 września 2015

"Jeden czy dwa modele Niemiec?"

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

7. października 2015 r. w CSNE odbędzie się kolejny wykład z cyku "Niemcy w Europie - 20 lat po zjednoczeniu". Tym razem temat spotkania to 

"One German model or two? Job quality, flexibility and innovation in Eastern and Western Germany".

 

Termin "model niemiecki" powstał w celu określenia instytucjonalnych warunków gospodarki niemieckiej. Od kilku dekad był on wykorzystywany do porównań międzynarodowych względem państw, które charakteryzowały się dobrą jakością pracy, wewnętrzną elastycznością oraz wysokim potencjałem innowacyjnym. Zjednoczenie Niemiec w latach 90-tych zmieniło tę sytuację drastycznie. Po pierwsze był to powód zmiany tradycyjnego modelu niemieckiego. Po drugie, wraz z powstaniem nowych landów w Niemczech Wschodnich zatrudnione tam osoby oraz powstałe firmy stały się częścią niemieckiej gospodarki. Wszystko to nadszarpnęło podstawowe założenia tradycyjnego modelu niemieckiego, który wcześniej obejmował cały kraj. Naukowcy zauważają, że  firmy w Niemczech Wschodnich działają w oparciu o inne wzorce niż ich odpowiedniki w Niemcach Zachodnich. 

 

Podczas spotkania dr Stefan Kirchner wyjaśni rozbieżności między wschodnią z zachodnią częścią Niemiec w obrębie poruszanego problemu. W szczególności omówi różnice w jakości pracy, elastyczności oraz innowacyjności w tych dwóch regionach.

 

kirchner

 

Dr Stefan Kirchner pracuje w Instytucie Społeczno-Ekonomicznym Uniwersytetu w Hamburgu. Jego badania koncentrują się na instytucjonalnych warunkach w odniesieniu do jakości pracy i strategi firm w ujęciu czasowym i międzynarodowym.

Czytany 5775 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 08 października 2015 08:15