Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

wtorek, 26 maja 2015

Nowość książkowa: Rudolf von Thadden - "Trzygłów. Z dziejów życia na Pomorzu między Kościołem a polityką 1807-1948"

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wydano pozycję pt. "Trzygłów. Z dziejów życia na Pomorzu między Kościołem a polityką 1807-1948". Autorem jest prof. dr Rudolf von Tadden.

 

 

 

Dzieje Trzygłowa [k. pomorskich Gryfic] przedstawione w relacji Rudolfa von Thaddena to historia pokoleń, w której centrum znaj­duje się, zasiedziała tutaj od czasów wojen napoleońskich,  rodzina von Thaddenów. Wspomniany jest Tryglów przedpruski, następ­nie pruski i niemiecki Trieglaff, a po 1945 r. także Trzygłów pol­ski. Trieglaff Thaddenów - od  1820 do  1945 r. -przypada  zatem na czasy pruskie i cesarsko-niemieckie, kiedy wyjątkowo mocno przeżywano tu kontrowersje wokół stosunku dawnych Prus do nowej Rzeszy Niemieckiej. Historia rodziny von Thaddenów po­wiązana jest ściśle z ewangelickimi ruchami kościelno-historyczny­mi, zwłaszcza z odrębnym staroluterańskim „Kościołem Wy­znającym". Kościelne i państwowo-polityczne procesy przebiegały tu w najwyższym stopniu konfliktowo. Duch oporu wobec pań­stwowo-kościelnych uzurpacji, jaki zrodził się w Trzygłowie w XIX w. miał przynieść owoce w kolejnym stuleciu w walce z na­rodowo-socjalistyczną polityką kościelną.

 

 

rudolf.png

 

 

Opór dworu w Trzy­głowie przeciwko reżimowi nazistowskiemu koncentrował się naj­pierw na walce z jego polityką kościelną. „Kościół Wyznający" stał się polem konfrontacji z nacjonalistycznymi i rasistowskimi „Nie­mieckimi Chrześcijanami". Pokoleniowa historia Thaddenów nie kończy się w Trzygłowie i Waniorowie z wkroczeniem Armii Czerwonej w marcu 1945 r. Trwa tam jeszcze do grudnia 1948 r, kiedy to ostatni niemieccy mieszkańcy musieli opuścić swoje domy. 45 lat później, w roku 2002, doszło do znamiennego aktu pojedna­nia między dawnymi i nowymi trzygłowianami.

 

Centrum Willy'ego Brandta współfinansowało wydanie publikacji.

 

 


 

 

Rudolf Joachim von Thadden - niemiecki pro­fesor nauk filozoficznych i doktor honoris causa wielu uczelni, historyk, wykładowca Uniwersytetu w Getyndze. Urodził się w 1932 roku w Trieglaff (obecnie Trzygłów). Po ukończeniu szkoły średniej w 1950 roku w Korntal koło Stuttgartu, studiował historię, romanistykę i teologię w Tybindze, Paryżu i Getyndze. Zdobył tytuł profesora historii średniowiecznej i nowożytnej na Uniwersytecie im. Georga-Augusta w Getyndze. W latach 1999-2003 był koordynatorem Rządu Federalnego ds. współpracy niemiecko-francuskiej.Od 1996 doktor honoris causa Wydziału Kulturoznawstwa Europejskiego Uniwer­sytetu Viadrina.

 

Czytany 6366 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 26 maja 2015 11:27