Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

piątek, 05 grudnia 2014

8. edycja przeglądu filmowego „Obrazy historii”. „NRD na filmowo – dawniej i dziś”

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Cykl filmów ósmej edycji "Obrazów historii" - pokazy filmowe w Gliwicach, Katowicach i Wrocławiu.

 

Ósma edycja cyklu filmowego „Obrazy historii”, zainaugurowanego przez Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Krakowie w roku 2007, poświęcona będzie częściowo filmom pochodzącym z kraju dziś już nieco zapomnianego, który po wydarzeniach 1989 roku zniknął z mapy Europy, niegdyś jednak posiadał nie tylko kluczowe znaczenie polityczne i militarne, ale także ciekawą kulturę i obyczajowość. Wielu Polaków pamięta jeszcze wyjazdy do Niemieckiej Republiki Demokratycznej, jak przewrotnie nazywały się Niemcy wschodnie, bratniego kraju socjalistycznego, w którym wprawdzie mówiono językiem najeźdźcy z czasów drugiej wojny światowej, który jednakowoż, dzięki antyfaszystowskiemu mitowi założycielskiemu i przynależności do Układu Warszawskiego, wydawał się mniej obcy i bardziej przyjazny niż znajdująca się po drugiej stronie muru berlińskiego Republika Federalna Niemiec. Z czasem imperialistyczne, jak głosiła ówczesna nomenklatura, Niemcy zachodnie stały się dla Polaków aspirujących do wyższego standardu ekonomicznego częstym celem podróży. Ich międzynarodowy obraz oraz znaczenie polityczno-gospodarcze spowodowały zaś, iż dziś, gdy mówimy o niemieckiej kulturze sprzed upadku muru berlińskiego, mamy na myśli zwykle kulturę RFN. 

 

 

Organizując ósmą edycję przeglądu „Obrazy historii” pragniemy z jednej strony przypomnieć obraz obyczajowości i życia codziennego w NRD, z drugiej zaś wydobyć z cienia twórczość filmową tego kraju, godną uwagi zarówno pod względem estetycznym, jak i tematycznym. Chcielibyśmy również zwrócić uwagę na podobieństwa między ustrojem społeczno-politycznym istniejącym w Polsce Ludowej i u jej dawnego zachodniego sąsiada oraz wskazać na zainteresowanie, jakim nasz kraj cieszył się u jego obywateli, o czym nie zawsze wiemy lub pamiętamy.

 

W programie tegorocznego cyklu znalazły się produkcje z czasu istnienia NRD oraz takie, które powstały już w zjednoczonych Niemczech, ale poświęcone zostały tej problematyce. Znajdują się wśród nich filmy takie jak „Mordercy są wśród nas” Wolfganga Staudtego – zrealizowany według tradycji ekspresjonistycznej, pierwszy niemiecki obraz rozliczeniowy dotyczący drugiej wojny światowej, „Klucze” Egona Günthera – tragikomiczna historia podróży pary młodych Niemców do Polski, będąca jednocześnie subtelnym filmowym hołdem złożonym Krakowowi oraz „Nietykalna”, osobisty i niezwykle wyrafinowany pod względem estetycznym dramat Oskara Roehlera, opowiadający o jego matce, zachodnioniemieckiej pisarce zafascynowanej socjalizmem. W ostatni dzień przeglądu widzowie będą mogli zobaczyć wielokrotnie nagradzany dokument Martena Persiela „This ain’t California” ukazujący subkulturę skateboardingu w NRD.

 

Zapraszamy na pokazy filmowe w Gliwicach, Katowicach i Wrocławiu!

 

Pobierz opisy filmów

 

Gliwice: 28.11-3.12.2014

Katowice: 6-8, 10, 12, 14.12.2014

Wrocław: 12.12-17.12.2014

 

Organizator: Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Krakowie

Współorganizatorzy

 • Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego
 • Instytut Goethego
 • DEFA
 • Deutsche Kinemathek
 • Nowy Styl
 • Odra-Film 
 • Silesia-Film
 • Kino Amok w Gliwicach
 • Sieć Kin Studyjnych
 • Dom Norymberski w Krakowie 
 • Filmoteka Narodowa
Czytany 4367 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 grudnia 2014 12:37