Wydrukuj tę stronę
środa, 12 listopada 2014

Międzynarodowa konferencja. "Ideologiczna współpraca. Władze wobec środowisk opiniotwórczych w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i Niemieckiej Republice Demokratycznej”

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

konfszcz

 

W dniach 18 i 19 listopada tego roku w Szczecinie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Ideologiczna współpraca. Władze wobec środowisk opiniotwórczych w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i Niemieckiej Republice Demokratycznej”. Wydarzenie organizuje Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta oraz Instytut Pamięci Narodowej.  Miejscem spotkania będzie Książnica Pomorska przy ulicy Podgórnej 15/16. Przedstawicielami CSNE będą prof. Krzysztof Ruchniewicz oraz dr hab. Dariusz Wojtaszyn.

 

Badania nad historią NRD i PRL w Polsce i Niemczech są bardzo zaawansowane. Ukazują się edycje źródeł, publikowane są monografie i organizowane są wystawy. Po otwarciu archiwów byłych służb specjalnych wzrosła znaczenie liczba publikacji na ten temat. Stopniowo coraz intensywniej rozwijane są również badania dotyczące zagadnień społecznych. Wpisując się w ten nurt, organizatorzy konferencji zamierzają dokonać wymiany wspólnych doświadczeń nad badaniami dotyczącymi postawy władz wobec środowisk, które odgrywały znaczącą rolę w kształtowaniu postaw społecznych (środowiska twórcze, naukowe, dziennikarskie, sportowe, kościelne), na bardzo różnych płaszczyznach. W konferencji wystąpią nie tylko badacze związani z naukami historycznymi, lecz także przedstawiciele socjologii, antropologii, literaturoznawstwa, filmoznawstwa i teatrologii. Główny nacisk położony zostanie na współpracę władzy państwowej i jej organów w obu krajach (np. współpraca Stasi-SB w inwigilacji twórców czy wymiana doświadczeń pomiędzy urzędami cenzury). 

 

Pobierz program konferencji

Pobierz zaproszenie

 

Fot. Archiwum IPN

Czytany 5387 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 13 listopada 2014 08:29
Alicja Kuropatwa

Najnowsze od Alicja Kuropatwa