Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

czwartek, 05 stycznia 2012

Odwołanie wykładu_Shmuel N. Eisenstadt w ramach cyklu wykładów im. Norberta Eliasa Wyróżniony

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta zawiadamia, że wykład Shmuel Noah Eisenstadt

- Global Sociology, comparative civilizations and multiple modernities zostaje odwołany!Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta zaprasza wszystkich pracowników i studentów Uniwersytetu Wrocławskiego na Cykl wykładów im. Norberta Eliasa w roku akademickim 2011-2012

 

 Willfried Spohn (Centrum im. Willy’ego Brandta): Shmuel Noah Eisenstadt

- Global Sociology, comparative civilizations and multiple modernities


II wykład z cyklu odbędzie się w dniu 18.1.2012, 16:00-18:00 w Oratorium Marianum   Z okazji jubileuszu 200-lecia utworzenia Uniwersytetu Wrocławskiego Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta zaprasza na cykl wykładów im. Norberta Eliasa, organizowany przez prof. Willfrieda Spohna. Ideą tych przewidzianych na rok akademicki 2011-12 spotkań jest przybliżenie sylwetek wielkich myślicieli nauk humanistycznych, którzy wywarli znaczący wpływ na międzynarodową socjologię, kulturoznawstwo i nauki historyczne i wywodzili się z kręgu kulturowego Europy Środkowo-Wschodniej. Nierzadko byli oni żydowskiego pochodzenia, emigrowali i dopiero z dala od kraju ojczystego tworzyli swoje najważniejsze dzieła. Tak było też w przypadku Norberta Eliasa, urodzonego we Wrocławiu, którego postać i dorobek zostaną zaprezentowane podczas pierwszego wykładu w semestrze zimowym. Tematem kolejnego wykładu będzie dorobek Shmuela Eisenstadta, a następnie podczas trzeciego wykładu obydwaj myśliciele zostaną porównani.


W semestrze letnim przyjrzymy się sylwetkom i pracom Ernesta Gellnera, Wernera Sombarta i Floriana Znanieckiego.

Wykłady odbywają się w języku angielskim.

 

Shmuel N. Eisenstadt (ur. w 1923 r. w Warszawie, zm.  w 2010 r. w Jerozolimie) – rozwinął w nawiązaniu do teorii Emila Durkheima i Maxa Webera globalną, historyczno-porównawczą analizę cywilizacji, która miała olbrzymi wpływ na międzynarodowe środowisko badaczy cywilizacji. Główną koncepcją Eisenstadta były tzw. „nowoczesności zwielokrotnione”, które posłużyły do nowej, przekonywującej wykładni cywilizacji zachodniej.

Willfried Spohn (CSNE) - współpracował przez wiele lat z S. N. Eisenstadtem w ramach  International Sociological Association; jest znawcą dzieł Eisenstadta, a obecnie specjalizuje się w teoriach dotyczących Europy. Wykład ten jest jednocześnie wykładem inauguracyjnym prof. W. Spohna na Uniwersytecie Wrocławskim.


Plakat do pobrania


III wykład  7.3.2012, 16:00-18:00, Oratorium Marianum


Johann Arnason (Uniwersytet Karola w Pradze): Norbert Elias i Shmuel N. Eisenstadt
Johann Arnason - przed długi okres czasu był profesorem w La-Trobe-University w Melbourne, (Australia);  jest jednym z najważniejszych na świecie teoretyków analizy cywilizacji. Napisał szereg dzieł o teorii analizy cywilizacji, o rzymsko-greckiej i japońskiej cywilizacji, a także o Rosji i Europie Środkowo-Wschodniej. Należy do grona niewielu naukowców, którzy potrafią porównywać Eliasa z Eisenstadt.

Czytany 21401 razy Ostatnio zmieniany piątek, 30 listopada 2012 12:51