wtorek, 11 stycznia 2011

Europa Środkowo-Wschodnia w XIX i XX wieku. Wykład profesora Joachima von Puttkamera Wyróżniony

W dniu 21 stycznia 2011 r. Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego serdecznie zaprasza na prezentację książki oraz wykład pt.:

„Europa Środkowo-Wschodnia w XIX i XX wieku” który wygłosi profesor Joachim von Puttkamer

Wykład oraz prezentacja odbędzie się w Centrum w Sali im. Lutza. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

Rozpoczęcie wykładu o godzinie 16.15.

Profesor Joachim von Puttkamer jest autorem wydanej w ubiegłym roku książki „Ostmitteleuropa im 19. und 20. Jahrhundert”. Praca łączy historię Węgier, Polski, Czech i Słowacji przełamując w ten sposób perspektywę badawczą zawężoną do historii poszczególnych narodów. Tom w rzeczowy i zwięzły sposób wprowadza w podstawy historii Europy Środkowo-Wschodniej od końca XVIII wieku. Zachowując sprawdzony podział na trzy części Joachim von Puttkamer porusza najważniejsze problemy badawcze z zakresu: 1) państwa i polityki, 2) gospodarki i społeczeństwa, 3) narodu i kultury pamięci w regionie Europy o bardzo złożonej historii. Zarysowuje w ten sposób szerokie tło oraz istotne konteksty, pozwalające w innym świetle spojrzeć na aktualne – odbierane często jako kontrowersyjne bądź mało zrozumiałe – problemy wschodnich sąsiadów Niemiec.

Porównawcze zestawienie polskiej, czeskiej, słowackiej i węgierskiej historii ukazuje konwergencje i dywergencje rozwoju środkowowschodnich społeczeństw szlacheckich, z których powstały współczesne demokracje. Dzięki temu tom staje się istotnym wkładem do dyskusji o historycznych regionach Europy.

Prof. dr Joachim von Puttkamer

Joachim von Puttkamer (ur. 1964 r.) historię studiował w Londynie i Freiburgu, gdzie doktoryzował się i uzyskał habilitację na Uniwersytecie Alberta i Ludwika. Od 2002 roku kieruje Katedrą Historii Wschodnioeuropejskiej na Uniwersytecie Fryderyka Schillera w Jenie. Od 2009 roku przewodniczy Radzie Naukowej Instytutu im. Herdera w Marburgu, a w ubiegłym roku został dyrektorem Kolegium im. Imrego Kertésza w Jenie (wspólnie z prof. W. Borodziejem).

Publikacje (wybór)

• Fabrikgesetzgebung in Rußland vor 1905. Regierung und Unternehmerschaft beim Ausgleich ihrer Interessen in einer vorkonstitutionellen Ordnung, Köln, Weimar, Wien 1996 [Beiträge zur Geschichte Osteuropas 20].
  • Schulalltag und nationale Integration in Ungarn. Slowaken, Rumänen und Siebenbürger Sachsen in Auseinandersetzung mit der ungarischen Staatsidee, 1867-1914, München 2003 [Südosteuropäische Arbeiten 115].
  • Ostmitteleuropa im 19. und 20. Jahrhundert, München 2010 [Oldenbourg Grundriss der Geschichte 38].
  • „Schleichwege“. Inoffizielle Begegnungen sozialistischer Staatsbürger zwischen 1956 und 1989. Hrsg. mit Włodzimierz Borodziej und Jerzy Kochanowski, Köln, Weimar, Wien 2010.

AK

Czytany 24218 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 31 stycznia 2011 09:40