Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

piątek, 20 maja 2011

Sport w cieniu polityki

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W maju ukazała się książka dr. Dariusza WojtaszynaSport w cieniu polityki. Instrumentalizacja sportu w NRD”.

Publikacja wydana została nakładem wydawnictwa ATUT, w ramach serii wydawniczej Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego „NRD. Polityka-Społeczeństwo-Kultura”.


Studia i analizy poświęcone NRD obejmują coraz szerszy krąg zagadnień, wkraczając stopniowo również na obszar problematyki społecznej. W polskich opracowaniach brakowało dotąd jednak publikacji zajmującej się ważną (choć często niedocenianą) dziedziną życia, która odgrywała istotną rolę w życiu obywateli wschodnioniemieckiego państwa – sportem.

Lukę tę próbuje wypełnić książka „Sport w cieniu polityki”, w której autor prezentuje szeroką panoramę dziejów wschodnio-niemieckiego sportu, ukazując skomplikowane uwarunkowania międzynarodowe, polityczne, gospodarcze i społeczne.

W książce przedstawiono ramy strukturalne na jakich opierał się wschodnioniemiecki system sportu oraz podjęto próbę zdefiniowania przyczyn jego sukcesów. Na tym tle zaprezentowane zostały działania podejmowane przez władze NRD w celu wykorzystania sportu jako ważnego elementu stosunków dyplomatycznych, współkształtującego politykę zagraniczną państwa, a także jego instrumentalizacji w polityce wewnętrznej.

Czytany 27871 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 czerwca 2012 05:11