czwartek, 21 lipca 2011

Stypendium im. Fritza Sterna 2011

Niemiecka Fundacja Narodowa (Deutsche Nationalstiftung) powołana do życia przez byłego Kanclerza Republiki Federalnej Niemiec, Helmuta Schmidta, przeznaczyła Nagrodę im. Richarda von Weizsäckera 2010 na kontynuację programu stypendiów im. Fritza Sterna, przyznawanych od 2005 r.

Profesor Fritz Stern jest urodzonym we Wrocławiu (1926) amerykańskim historykiem pochodzenia żydowskiego, badaczem i znawcą historii Niemiec. Kariera profesora związana jest z Columbia University w Nowym Jorku, którego był rektorem.
Jego działalność naukowa koncentruje się wokół dwóch tematów: rozwoju narodowego socjalizmu w Niemczech w I połowie XX w. oraz historii mniejszości żydowskiej w Niemczech i jej wpływie na kulturę niemiecką w XIX i XX w. Fritz Stern jest członkiem Amerykańskiej Akademii Umiejętności w Bostonie, Niemieckiej Akademii Języka
i Literatury w Darmstadt i Brandenburskiej Akademii Nauk w Berlinie.
W 2002 r. Uniwersytet Wrocławski nadał profesorowi tytuł doktora honoris causa.

Rozpatrywaniem wniosków i przyznawaniem stypendiów zajmuje się Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Katedrą Kultury
i Historii Europy Środkowej i Wschodniej na Uniwersytecie Viadrina wspieraną przez Fundację Gerda Bucerius’a.

Stypendia (w założeniu krótkoterminowe) przeznaczone są dla młodych badaczy z Polski i Niemiec, specjalizujących się w historii i kulturoznawstwie.

W latach 2005/2006 przyznanych  zostało łącznie 12 stypendiów, a w roku ubiegłym (2010) 8 stypendiów -  trzy dla magistrantów i pięć dla doktorantów.

W tym roku zostanie przyznanych 10 stypendiów.

Gremium przyznające stypendia zwraca szczególna uwagę z jednej strony na badania polskich historyków
i kulturoznawców dotyczące historii Niemiec i kultury w kontekście europejskim oraz stosunków między Niemcami i ich sąsiadami. Z drugiej strony wspiera badania młodych niemieckich naukowców na temat historii Wrocławia, Śląska

i Polski na tle przemian europejskich. Stypendia im. Fritza Sterna będą kierowane zwłaszcza do tych badaczy, którzy projekty naukowe rozwijane na macierzystych uniwersytetach w Polsce i w Niemczech chcą realizować podczas jednomiesięcznych pobytów przeznaczonych na badania archiwalne i biblioteczne. Wnioski mogą składać zarówno osoby piszące pracę licencjacką, jak i magisterską.

Wniosek stypendialny powinien zawierać:

• szczegółowy projekt pobytu (temat, metodologia, zakres badań, plan pobytu, maksymalnie 4 strony),
  • opinia opiekuna naukowego z macierzystej uczelni albo instytucji naukowej,
  • życiorys z danymi o znajomości języków obcych,
  • wykaz publikacji

Termin nadsyłania wniosków upływa 15 września 2011r.

Wysokość stypendiów wynosi miesięcznie:

• dla magistrantów do 700 Euro
  • dla doktorantów do 1000 Euro

Maksymalny okres pobierania stypendium wynosi jeden miesiąc.

Kandydaci z Polski proszeni są o składanie wniosków drogą pocztową lub mailową na adres:

Prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz

ul. Strażnicza 1-3

PL 50-206 Wrocław

Tel: 004871/375-95-01

Kandydaci niemieckojęzyczni proszeni są o składanie wniosków drogą pocztową lub mailową na adres:

Europa-Universität  Viadrina
Kulturwissenschaftliche Fakultät
z.Hd. Prof. Dr. Werner Benecke
Große Scharrnstr. 59

Tel: 0049335/553416465

15230 Frankfurt (Oder)

Uroczyste wręczenie stypendiów odbędzie się w Centrum Willy Brandta we wrześniu 2011 r.

O dokładnym terminie poinformujemy laureatów osobnym pismem.  Gremium konkursowe zastrzega sobie niezwracanie przesłanych materiałów.

Czytany 54611 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 czerwca 2012 07:18