Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

piątek, 06 maja 2011

Niemiecki Wschód przed otwarciem rynku niemieckiego i austriackiego rynku pracy Wyróżniony

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z dniem 1 maja br. Niemcy otworzyły swój rynek pracy dla ośmiu wschodnich państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym także dla Polski. To otwarcie wpłynie na dalsza współprace polsko niemiecką i polepszy sytuacje gospodarczą w obu tych krajach   podsumowali uczestnicy poniedziałkowej konferencji o gospodarce Niemiec i Polski w Berlinie.

Ale co naprawdę pulsuje pod powierzchnią relacji polsko niemieckich, co rozbudza emocje po obu stronach – dawniej tak kontrowersyjnej – granicy na Odrze i Nysie. Wszystko to – w przeddzień otwarcia rynków pracy u naszych niemieckojęzycznych sąsiadów.

 

 


 

Na te pytania odpowiada na łamach tygodnika internetowego „Kultura Liberalna” troje Autorów:

Prof. BEATA OCIEPKA (Profesor Stosunków Międzynarodowych, ekspertka do spraw komunikacji międzynarodowej i stosunków polsko niemieckich), w artykule:

 "Nietęgie miny i Niemra z baraku",

Prof. KRZYSZTOF RUCHNIEWICZ (Dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego), w artykule:

 

"Polifonia pamięci na tzw. Ziemiach Odzyskanych: czy istnieje jedno dziedzictwo kulturowe?" ,


Dr. JENS BOYSEN (pracownik niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie), w artykule: " "Niejednolitość pamięci. Pomiędzy egocentryzmem a nadzieją na sąsiedzką przyszłość" und

Martin Pollack (austriacki pisarz, dziennikarz i tłumacz literatury polskiej), w artykule: "Środkowoeuropejski Orchideenfach" 

Czytany 39929 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 czerwca 2012 05:20