Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

środa, 16 lutego 2011

Protest historyków z Polski, Niemiec, Czech, Izraela i innych krajów przeciwko planom ustanowienia w Niemczech dnia 5 sierpnia Dniem Pamięci o Ofiarach Wypędzeń. Wyróżniony

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

W ubiegły czwartek, 10 lutego br., niemiecki Bundestag głosami partii rządzących przeciw głosom opozycji przyjął wniosek CDU/CSU i FDP, w którym datę przyjęcia Karty niemieckich wypędzonych z 5 sierpnia 1950 ustanowiono dniem pamięci o ofiarach wypędzenia.

 

Bundestag proponuje ustanowienie dnia 5 sierpnia Dniem Pamięci Ofiar Wypędzeń

 

W tekście zatytułowanym „Powrót do czasów zimnej wojny” we  "Frankfurter Rundschau" prof. Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor  Centrum W. Brandta UWr. ostro skrytykował odwoływanie się przez inicjatorów uchwały do Karty Niemieckich Wypędzonych z 1950 roku. Przyjęta 10 lutego przez Bundestag uchwała zawiera propozycje urządzenia w przyszłym berlińskim muzeum „Widoczny Znak” miejsca poświęconego pamięci niemieckich wypędzonych. W swoim artykule prof. Ruchniewicz zajął stanowisko, że tworzenie kolejnego miejsca upamiętniającego jedynie niemieckich wysiedlonych jest zbędne. W Berlinie i innych miastach jest już dość tego typu pomników. W Centrum Wypędzeń, zdaniem prof. Ruchniewicza, los niemieckich ofiar przymusowych migracji musi być przedstawiony łącznie z losem wypędzonych i wymordowanych po 1939 roku Żydów i Słowian.

 

Przeczytaj artykuł w „Frankfurter Rundschau"

 

14 lutego ogłoszone zostało oświadczenie 68 historyków z całego świata krytykujące uchwałę Bundestagu. Sygnatariuszami dokumentu są m.in. profesorowie: Krzysztof Ruchniewicz i Marek Zybura z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Will'yego Brandta.

 

Zapoznaj się z innymi artykułami:


Tageszeitung: Deusche politik sorgt für Ärger

Deutsche Welle: List historyków nt. dnia Pamięci o Ofiarach Wypędzeń

Rp.:Krytyka karty wypędzonych

Gazeta wyborcza: Historycy_gromią_Bundestag

Spiegel online:Historiker wenden sich gegen Vertriebenen-Charta

Українська правда

 

Czytany 37570 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 czerwca 2012 06:59