Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

piątek, 23 lipca 2010

Profesor Marek Zybura w Saskiej Akademii Sztuki Wyróżniony

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 
Profesor Marek Zybura z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta UWr jest trzecim Polakiem w Saskiej Akademii Sztuki. Wcześniej drezdeńska akademia do swego grona przyjęła jako członków korespondentów rzeźbiarkę Magdalenę Abakanowicz i poetę Ryszarda Krynickiego.
Powstała w 1994 r. Saska Akademii Sztuki zrzesza wybitnych twórców i teoretyków sztuki. Jej zadaniem jest propagowanie sztuki saksońskiego obszaru kulturowego.  Saska Akademii Sztuk buduje pomosty do krajów Europy Środkowej i Południowej,  szukając sposobów widocznego wyeksponowania roli sztuki i literatury w procesie jednoczenia się Europy. W swojej strukturze ma pięć sekcji: architektury, sztuk plastycznych, teatru i filmu, muzyki oraz literatury i pielęgnacji języka. Do tej ostatniej 3 lipca został przyjęty na walnym zgromadzeniu Akademii profesor Marek Zybura, historyk literatury i kultury, edytor i tłumacz. 
Profesor Zybura od 2004 roku kieruje Katedrą Filologii Germańskiej w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta na Uniwersytecie Wrocławskim. Prowadzi badania z historii literatury niemieckiej (laureat nagrody Oskar-Seidlin-Preis za badania nad romantyzmem niemieckim), literacko-kulturowych związków polsko-niemieckich, dziejów Niemców i niemieckiego dziedzictwa kulturowego w Polsce oraz polskiej literatury XX wieku.
Czytany 18669 razy Ostatnio zmieniany piątek, 26 listopada 2010 10:54